Iljaz Halimi: Maqedonia e Veriut duhet të jetë shtet i maqedonasve dhe shqiptarëve!

INA
INA

13/11/2023

Iliaz Halimi një nga politikanët e rëndësishëm të viteve ’90, themelues i Partisë Demokratike Popullore dhe Partisë Demokratike Shqiptare, flet për herë të parë pas tërheqjes me vite nga politika në një intervistë të rrallë për Programin 200 në Alsat.

Ai thotë se e ka peng që nuk është krijuar një strategji dhe bashkëpunim më i madh mes partive për të arritur më shumë për shqiptarët. Pas gjithë zhvillimeve dhe Marrëveshjes së Ohrit kauza e re e partive duhet të jetë definimi i ri Maqedonisë së Veriut si shtet i maqedonasve, shqiptarëve dhe të tjerëve.

Nacionalizmi sipas tij është përdorë nga liderët partiak për vota dhe kjo bëhet edhe sot, çka është gabim.

Ai nga skena politike u tërhoq për të dhënë një angazhim akademik e studimor dhe për dallim nga politikanë të tjerë, të brezit të tij, nuk ka pasur poste ose angazhime publike. Ditë më parë botoi librin me katër vëllime “Morfologjia e një kauze kombëtare”

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ