Iljazi, në xhami me parfum klasik

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Nga Ben Blushi-
Në rrugën e Golemit shoh një burrë. Me një mjekërr të bollshme. Pa mustaqe. Mbante një bicikletë për dore.
Përshendetje,
Selam Alekum,
Si quhesh?
Iljaz
Je kosovar ?
Jam shqiptar

 

Çfarë bën në plazh?
Jetoj
Nga ke ardhur?
Nga Hollanda
Je hollandez?
Jam shqiptar
Me pasaportë ?
Edhe hollandez edhe shqiptar
Çfarë pune bën?
Asnjë punë
Kush të paguan?
Allahu më paguan
Allahu nuk ka para,me se jeton?
Me pensionin e Hollandës
Je Hoxhë ?
Jam Haxhi
Pra nuk je hoxh, je haxh ?
Kam shkuar dy herë në Mekë
Kur u bëre musliman?
Musliman kam lindur
Po praktikant ?
Në vitin 2004
Çfarë të ndodhi?
Një sëmundje zemre
Të ndihmoi Zoti?
Allahu më shpëtoi
Si e kuptove që ishte Allahu dhe jo mjekët?
Kur lexova Kuranin në spital
Dhe që atë ditë ndryshove ?
Elhamdulilah
Çdo me thënë Elhamdulilah?
Falënderoj Zotin
A lahesh në det?
Jo nuk bën
Pse nuk bën?
Nuk mund të zhvishem
Po pse nuk zhvishesh?
Trupi i zhveshur josh dhe burrat dhe gratë
Pra nuk lahesh fare?
Mund të lahem ku nuk ka njerëz
A ka një vend ku nuk ka njerëz?
Jo nuk ka
Pra ti nuk zhvishesh asnjëherë?
Mund të zhvishem nga kërthiza e lart
Iljaz je simpatik,
Mbaj parfum klasik
Shkon në xhami me parfum ?
Allahu e ka qejf erën e mirë
Sa ke pa e prerë mjekrrën?
Më shumë se një vit
Do shkruaj dicka për ty Iljaz
Vec mos shkruaj keq
Do shkruaj çfarë më the,
Unë jam shumë i urtë
A të bëj një fotografi?
Pak problem,
Pse problem?
Nuk është mirë
Për vete e kam,
Bëje atëherë,
Ku do shkosh tani?
Në xhami
Pa pasdite ?
Në xhami
Po nesër?
Në xhami
Po pasnesër?
Në xhami
Po pas një jave?
Në xhami
Cdo ditë shkon në xhami?
Cdo ditë ndryshoj xhami
Pra gjithë jeta xhami?
Deri sa të vdes xhami
Jetë të lumtur z. Xhami
Selam Alekum,z.Axhami
TË FUNDIT
2 ditë
Arben Taravari dhe UÇK-ja
4 ditë
Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria
4 ditë
Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut
6 ditë
Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!
1 javë
Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Arben Fetai

Arben Taravari dhe UÇK-ja

himara

Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria

etem xheladini

Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut

rufi osmani

Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

regjistrimi popullsise shqiperia popullsi

Regjistrimi 2023 nxjerr zbuluar një megaskandal të manipulimit antishqiptar të regjistrimit 2011

enver hasani

Për Kadarenë, pak më ndryshe !

Vullnet Poshka

Përballja e parë Biden-Trump, Amerikanët nën ethet e zgjedhjeve

ejup berisha

Kryeministri i parë shqiptar nuk e meritoi as epitetin e një eprori të ndonjë organi protokolar administrativ qeveritar e lëre më historik

INFO

NA NDIQ