Ilmi Nuishi vijon betejën për nipin e tij: Naseri u dënua padrejtësisht me 13 vite burg (Video)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Shkurt, 2022

Ilmi Nuishi vijon betejën gjyqësore për nipin e tij Naser Eshtrefi, i dënuar me 13 vite burg për therrjen e maturantit Agell Petkovski në vitin 2014, i cili ndërroi jetë nga plagët e marra, shkruan gazeta LAJM.

Nushi thotë se nipi i tij aktin e ka kryer në vetëmbrotje pasi “ishte sulmuar fizikisht nga viktima dhe babai i tij” dhe nuk pajtohet me lartësinë e dënimit.

75 vjeçari nga Shkupi, thotë se vendimin e Apelit e kanë ankimuar para dy muajsh në Gjykatën Supreme nga e cila kërkon drejtësi.

Ilmi Nuishi thotë se shqiptarët në Maqedoni nuk gjykohen në mënyrë të drejtë dhe krahason dënimet e shqiptuara në rastin e vogëlushit Almir Aliu nga Kumanova dhë në rastin e maturantit Agell Petkovski.

Më tej ai ankohet edhe nga përfaqësuesit politikë shqiptarë. Thotë se është takuar me disa zyrtarë shqiptarë në Qeveri për të kërkuar drejtësi por këto raste, sipas tij, nuk kanë dhënë efekt.

Në nëntor të vitit të kaluar, Gjykata e Apelit në Shkup e ka pranuar aktgjykimin e shkallës së parë, për rastin e vrasjes së maturantit Angel Petkovskit në vitin 2014-të dhe me këtë i është konfirmuar dënimi Naser Eshtrefit me 13 vjet burg. Të pakënaqur me vendimin kanë qenë edhe prindërit e të ndjerit Angel Petkovski, pasi që sipas tyre “edhe dënimi me burg të përjetshëm, nuk do ta kompensonte dhimbjen për humbjen e birit të tyre.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ