Imami i Shipkovicës: Rinia po largohet në mërgim, xhemati dita ditës po pakohet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/01/2022

Me dimra të gjatë e të ftohtë, përpjetëza që për çdo ditë duhet të kalohen për të blerë bukë, dhe me rrugica që duhet pastruar me ecje. Kjo është jeta e përditshme e banorëve të fshatrave të malësisë së Sharrit. Sigurimi i druve për dimër, por edhe i ushqimeve, po bëhet çdo ditë e më i vështirë, shkaku i krizës ekonomike.

“Me zor jetojmë, çka të bëjmë s`kemi çka të bëjmë. Dimri mban gjatë këtu, ftohtë bën. Sokaqet gjitha pa pastruar vetë i pastrojmë, këtu s`ka asgjë më. Ushqimet i sigurojmë me zor, me një pension që na jep shteti. Gjërat i bajmë në duar, s`kemi si, kush ka kuaj mirë kush nuk ka ç`ashtu i mbart”.

Vitet e fundit këtë gjendje e ka rënduar edhe më tepër migrimi i të rinjve. Sipas imamit të Shipkovicës, shumë familje janë larguar drejt perëndimit duke i lënë në fshat vetëm më të moshuarit.

“Plot familje kanë mbetur vetëm plaku e plaka, nëna e babai, janë lënë. Kthehen ndonjëherë por ja që migrimi e bën të veten dhe vërtetë është shumë vështirë për ata pleq që kanë mbetur vetëm. Nga viti në vit xhemati pakësohet. Më shumë e vërejmë këtë kur vijnë mërgimtarët mbushet xhamia, sa ikin ata mbeten shumë pak xhemat, dhe kjo tregon se një pjesë e madhe e të rinjve kanë leshu vendlindjen”, tha Zendel Xhezairi. Imam në Xhaminë e madhe të Shipkovicës.

Këtë, më së miri e tregon edhe numri i nxënësve në shkollën fillore të vendit, i cili, para ca vitesh ishte rreth 500 nxënës, ndërsa tani, mezi tejkalon njëqind nxënës në gjithë fshatin./Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ