Imerlije Saliu: Prioritet i kësaj qeverie është avancimi i politikave sociale, lufta kundër varfërisë!

Picture of ina-online
ina-online

22/06/2024

Deputetja e koalicionit VLEN, Imerlije Saliu, në fjalimin e saj para deputetëve tha se kjo qeveri është e ndryshimeve dhe qeveri e cila do ta luftojë korrupsionin, do ta kthejë besimin e qytetarëve tek institucioneve dhe shtetin e së drejtës. Programi i Qeverisë, sipas deputetes Sadiku, e kthen shpresën e qytetarëve të këtij vendi.

Saliu tha se kjo qeveri si asnjëherë më parë e ka prioritet avancimin e politikave sociale, luftën kundër varfërisë, kujdesin ndaj pensionistëve dhe kujdesin e plotë ndaj personave me nevoja të posaçme.

“Duke e bërë këtë nëpërmjet rritjes së kompensimeve dhe ndihmave financiare për kategoritë e rrezikuara sociale, fëmijët dhe personat me aftësi të kufizuara, por edhe përmes rritjes së të drejtës për kompensime e paga për punën me orar të shkurtër për prindërit që kujdesen për fëmijët ose personat me aftësi të veçanta ose sëmundje kronike më të rënda. Kjo qeveri mundëson që personave me aftësi të kufizuara t’u jepet mbështetje në blerjen e mjeteve speciale dhe të përshtatshme për ta, teknologji dhe materiale ndihmëse për arsim, si dhe kujdes për punësimin në institucionet publike”, tha deputetja Saliu.

Ajo shtoi se mbështetja e grave dhe fuqizimi i tyre në të gjitha segmentet shoqërore mbetet një nga shtyllat kryesore të punës së kësaj qeverie.

Saliu mes tjerash po ashtu tha se mbështetja për pushtet lokal modern, që do të jetë transparente dhe financiarisht e qëndrueshme, është një parim që do të udhëheqë qeverinë në funksionimin e saj.
“Zhvillimi i barabartë i të gjitha komunave është një nga parimet kryesore të kësaj qeverie, që do të realizohet nëpërmjet një shpërndarjeje të balancuar të fondeve ndërmjet regjioneve planore dhe komunave”, u shpreh deputetja Saliu.

Në fushën e arsimit, kjo qeveri, u shpreh Saliu “do të ofrojë strategji të re nacionale për zhvillimin e arsimit, duke e përmirësuar dukshëm infrastrukturën arsimore, duke e fuqizuar mësimin dual, duke bërë aplikimin e shembujve të vendeve të zhvilluara europiane për rritjen e sigurisë nëpër shkolla, rritjen e kushteve inkluzive për nxënësit me nevoja të posaçme, hapjen e qendrave moderne për karrierë në shkollimin e mesëm, afirmimin e arsimit të lartë universitar, si dhe krijimin e kushteve për punësim për të diplomuarit që të qëndrojnë në vendlindje”

TË FUNDIT
45 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
53 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
57 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
2 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
2 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
20 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
2 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
8 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

LEXO MË SHUMË

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

INFO

NA NDIQ