Incidenti në “East Gate”, sulmuesi ende s’është gjetur! Pivovarov: Nëse vazhdohet kështu, një ditë do të bëhemi Kolumbi

Picture of INA
INA

30/10/2023

Kaloi gati një javë, policia ende nuk ka arritur ta gjej sulmuesin i cili shtiu me armë zjarri në QT “East Gate”, një hapësirë e mbuluar përplot me kamera. Vladimir Pivovarov, profesor universitar dhe ish-oficer i zbulimit, në “21Analizë” tha se sulmuesi e ka pasur shumë të lehtë të arratiset jashtë shtetit, andaj shtoi se policia duhet të ketë satelitët e saj.


“Nga momenti i ngjarjes deri në veprimin e policisë gjithsesi se kalon një kohë e caktuar. Ja për shembull të marrim cilindo kufi. Më së afërti, për 10 minuta arrin në kufirin me Kosovën, për 20 minuta arrini në kufirin me Serbinë, flas në mënyrë ilegale mund të kalohet kufiri. // (2.04) Shumë do të ishte më mirë nëse policia do të kishte satelitë dhe në çdo vend do të mund t’i konfirmonte këto pika”, deklaroi Pivovarov.

Kohën e fundit ka pasur disa përplasje me armë në mes grupeve mafioze në Maqedoni, por pothuajse asnjëra prej tyre nuk është zbardhur. Pivovarov thotë se nëse vazhdohet kështu një ditë do të bëhemi Kolumbi.

“Nëse flasim për narko-klanet, sepse nga ajo që në opinion ishte e qasëshme, flitej për një narko-klan, për tjetër narko-klan, dmth flitej për një luftë në mes vete, për të marrë forcën, gjegjësisht kontrollim më të madh të territorit dhe normalisht deri te harxhuesi i fundit të arrihet malli i kërkuar narkotik, të paguhet dhe të bëhet ai profit kriminel. Megjithatë për këtë çështje duhet seriozisht të bëhet strategji nacionale. Nëse punët vazhdojnë kështu, ne do të ngatërrohemi dhe mos dashtë Zoti një ditë do të bëhemi Kolombi”, tha Pivovarov.

Pivovarov shtoi se është normale që policia ka kërkuar ndihmë nga qytetarët sepse, siç tha, këtë e bëjnë shumë vende në Europë dhe në Botë. Ndryshe në incidentin e 24 tetorit në shënjestër ishte Rade Trajkovski-Shtekli i cili mbeti i plagosur bashkë me shoqëruesin e tij.

TË FUNDIT
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 orë
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 orë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
1 orë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
1 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
21 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 ditë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
6 orë
Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!
23 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
4 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ