Indeksi i UEFA-s/ Holanda në “luftë” me Francën, për vendin e pestë…

INA
INA

01/12/2023

Para ditës së 5-të të fazës së grupeve, Holanda dhe Franca ishin në “luftë” për vendin e 5-të në indeksin e UEFA-s (0.003 pikë në favor të së parës). Mbrëmjen e kësaj të enjte, holandezët do të kenë rifituar pak diferencë, me një avantazh prej 0.469, por ky është vetëm një iluzion.

Ndërsa rezultatet e klubeve L1 ishin më të mira se ato të konkurrentëve të tyre këtë javë, ky hendek është kryesisht për shkak të pesë pikëve bonus të kredituara tashmë për PSV-në, e kualifikuar në 16-she të C1 (katër për kualifikim, një për pjesëmarrje në këtë raund).

Sa i përket klubeve franceze, Marseille dhe Rennes në Europa League dhe Lille në Conference League, ato janë të garantuara të vazhdojnë, por nuk dihet ende nëse do të përfundojnë në vendin e parë, sinonim i 16-shes (5 pikë bonus), apo të dyta, e cila detyron një breshëri (2 pikë bonus dhe shanse për të fituar të tjera).

Në fund të ditës së gjashtë dhe të fundit, pas dy javësh, disa pikë bonus do të rrisin totalin francez. Për të mos përmendur shanset e PSG-së për t’u kualifikuar në C1, ndërsa Ajax (në C3) dhe AZ (në C4) janë në një pozitë të keqe, për të pasur një të ardhme evropiane në pranverë.

Rruga drejt vendit të pestë në fund të sezonit është ende e gjatë, por dinamika mbetet në favor të banorëve të L1, rezultatet e të cilëve kanë qenë më pozitive se ato të holandezëve në secilën prej ditëve të deritanishme. Mbajtja e katër vendeve në Champions League (tre direkt plus një në raundet paraprake) dhe shtatë të hyrë në Kupat e Europës në total në 2025-2026, si në 2024-2025, mbetet shumë e mundur. Gjithsesi, për këtë arsye Holanda dhe Franca janë në luftë…

B.T (Dosja.al)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ