​Indonezia dëshiron të organizojë Kupën e Botës 2034

INA
INA

11/10/2023

Indonezia është në bisedime me Australinë për një ofertë të mundshme për ta organizuar Kupën e Botës 2034, së bashku me Malajzinë dhe Singaporin, dhe këtë gjë e ka konfirmuar presidenti i Federatës së Futbollit të Indonezisë (PSSI).

Organi qeverisës i futbollit botëror FIFA ftoi përfaqësues të federatave të futbollit nga Azia dhe Oqeania për të bërë oferta për organizimin e Botërorit 2034.

“Ne jemi duke diskutuar një ofertë me Australinë”, tha presidenti i PSSI-së, Erick Thohir në “Sydney Morning Herald”.

“Kur e kam vizituar Malajzinë dhe Singaporin, të dy shtetet kanë shprehur interesimin për tu bashkuar me Indonezinë dhe Australinë”, tha Thohir.

Pasi njoftoi që Spanja, Maroku dhe Portugalia do të organizojnë Kupën e Botës 2030, me Uruguain, Paraguajin dhe Argjentinën që do të organizojnë lojërat hapëse, FIFA ftoi Azinë dhe Oqeaninë të konkurrojnë për vitin 2034.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

E ardhmja e Brojës në Itali? Ekipi i Serie A planifikon afrimin e sulmuesit “kuqezi” në janar

Luis Suarez

Suarez nuk pushon ja ku do vazhdoj karrierën

ardian ismajli

Ismajli për mediat kroate: Shqipëria dhe Kroacia kalojnë grupin në Euro 2024

Ylber Ramadani

Shorti i Evropianit, Ramadani: Kundërshtarë të fortë, por Shqipëria nuk do të dorëzohet!

guardiola

Gabimi i jashtëzakonshëm i gjyqtarit, Guardiola: Çfarë t’i them skuadrës dhe tifozëve pas një ndeshje si kjo?

Pogba

Pogba u gjobit me 20 mijë euro nga Allegri, për dëgjimin e muzikës me zë të lartë…

Ylber Ramadani

Shorti i Europianit/ Ramadani: Kundërshtarë të fortë, por Shqipëria nuk do të dorëzohet!

Pochetino

Pochettino ‘në qiellin e shtatë’: “Ne jemi një ekip i vërtetë”

moscardo-

E duan pesë gjigantët evropianë, por PSG po e fiton garën për sensacionin gjerman

INFO

NA NDIQ