Infantino thirrje Izraelit dhe Palestinës: Jepini fund luftës

INA
INA

14/10/2023

FIFA ka bërë thirrje për përfundimin e menjëhershëm të konfliktit izraelito-palestinez, në një mesazh drejtuar federatave izraelite dhe palestineze të futbollit, teksa brenda pak ditësh numri i viktimave nga të dyja palët i ka kaluar tre mijë.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, thekson në letrën e dërguar se “bota e futbollit qëndron në solidaritet me popullin e Palestinës dhe Izraelit dhe me të gjitha viktimat e pafajshme” dhe se “do të bëjë gjithçka për të ndihmuar në rivendosjen e paqes dhe shpresës në rajon.”

“Ne e dimë se futbolli nuk mund të zgjidhë problemet e botës, por ai mund të luajë një rol të vogël, duke sjellë një dritë shprese, ku duket se ka vetëm errësirë. Futbolli tregon se është e mundur të bashkohen njerëzit në një mjedis respekti, duke vepruar si mjet paqeje”, shkruhet në letrën e dërguar nga Infantino.

Më shumë se 1 300 njerëz janë vrarë në Izrael që nga nisja e sulmit nga Hamas-i më 7 tetor, ndërsa kundërpërgjigjja izraelite la rreth 1 800 të vdekur palestinezë në Rripin e Gazës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

Armando Brojës i kërkohet ta përshkruaj Ronaldon me tri fjalë, shqiptari befason me përgjigjen

Mbappe

Real Madridi me ultimatum për Mbappen

mario balotelli

Balotelli parashikon Grupin B, aty ku është Shqipëria

rocco Vata

I përfundon kontrata në mars, tre klube italiane pas lojtarit shqiptar

Pep Guardiola

Guardiola optimist se Manchester City do ta fitoj sërish Premierligën

messi

Lionel Messi zgjidhet atleti i vitit 2023

arsenal

Arsenali me fitore dramatike

Sylvinjo silvinjo

Alarmon Shakohoxha: Shqipëria ende s’e ka vazhduar kontratën me Sylvinhon, ai është i tundur nga ofertat tjera

Screenshot_2023-12-05-18-54-11-222_com.facebook.katana-edit

Klubi i karatesë “Bashkimi” nga Kumanova kërkon mbështetje për kampionatin evropian

INFO

NA NDIQ