Inflacioni në maj është rritur për 0,9 për qind në krahasim me muajin prill

Picture of INA
INA

07/06/2024

Inflacioni i matur nëpërmjet indeksit të kostos për jetesë në maj 2024, krahasuar me prillin e vitit 2024, është 0.9 për qind, njoftoi Enti shtetëror i statistikave.

Rritja e inflacionit në maj të vitit 2024, krahasuar me prillin 2024, është rezultat i rritjes së kostos për jetesë në grupet e mëposhtme: restorante dhe hotele për 3.1 për qind, rekreacion dhe kulturë për 2.1 për qind, transport për 1.9 për qind, veshje dhe këpucë për 1.5 për qind, mobilje, sende shtëpiake dhe mirëmbajtje për shtëpi për 1.0 për qind, ushqime dhe pije joalkoolike për 0.7 për qind, mallra dhe shërbime të ndryshme për 0.4 për qind, banesa, ujë, energji elektrike, gaz dhe lëndë djegëse të tjera, shëndetësi për 0.1 për qind.

Në maj të vitit 2024, krahasuar me prillin e vitit 2024, është vërejtur ulje e kostos për jetesë në grupën: komunikim për 0.3 për qind.

Kostoja e jetesës në grupet: pijet alkoolike, duhani, narkotikët dhe arsimi mbeten në të njëjtin nivel si në muajin e kaluar.

Indeksi i çmimeve me pakicë në maj të vitit 2024 krahasuar me prill e vitit 2024 është 101.3.
Indeksi i kostos për jetesë në maj të vitit 2024, krahasuar me muajin maj të vitit 2023, shënoi rritje nga 4.5 për qind, ndërsa indeksi i çmimeve me pakicë shënoi rritje nga 5.8 për qind.

TË FUNDIT
2 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
3 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
3 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
7 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

ME TE LEXUARA

1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
18 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
18 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
1 ditë
DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën
10 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
1 ditë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

LEXO MË SHUMË

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

INFO

NA NDIQ