Inflacioni  në Maqedoninë e Veritu, çmimet në pakicë më të larta në maj krahasuar me muajin prill

Picture of INA
INA

07/06/2024

Inflacioni që u mat me indeksin e kostos së jetesës në muajin maj krahasuar me muajin prill është rritur për 0,9%, njoftoi Enti Shtetëror i Statistikave, përcjell TV21. Rritja vjen si pasojë e rritjes së kostos së jetesës në sektorët e restoranteve dhe hoteleve, rekreacionit dhe kulturës, transportit, veshjeve dhe këpucëve. Rënie e kostos së jetesës është vërejtur në grupin e komunikimeve për  0.3%, ndërsa kostoja e jetesës ka mbetur në të njëjtin nivel në sektorin e pijeve alkoolike, duhanit dhe narkotikëve dhe arsimit. Krahasuar me majin e vitit të kaluar, ka pasur rritje prej 4.5%. Çmimet e shitjes me pakicë në maj në krahasim me prillin shënuan rritje prej 1.3%, ndërsa në krahasim me majin e vitit të kaluar shënuan rritje prej 5.8%.

TË FUNDIT
3 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
3 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
4 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
6 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj
6 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

ME TE LEXUARA

23 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
21 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
20 orë
Shtrenjtohet buka
17 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
17 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
6 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
2 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

LEXO MË SHUMË

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

buka

Shtrenjtohet buka

INFO

NA NDIQ