Inspektorati ka zbuluar më së shumti shitore në Tetovë që ende e shesin bukën me TVSH

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/03/2022

Gjatë dy ditëve të kaluara janë kryer kontrolle nga Drejtoria e të Ardhurave Publike (DAP) për të parë se a po zbatohet vendimi për lirim nga TVSH-ja për produktet ushqimore bazë.

Në territorin e Maqedonisë janë kryer 611 kontrolle dhe u konstatua se në 114 objekte nuk është respektuar vendimi për 0% TVSH. Prej tyre më shumë raste të mosrespektimit të kësaj mase janë zbuluar në Tetovë.

Në territorin rajonal të Shkupit nga 136 kontrolle 13 janë konstatuar me parregullsi, në Manastir nga 120 objekte në 31 ka pasur parregullsi, në Prilep nga 93 kontrrolle 22 janë me parregullsi, në Strumicë nga 85 -10 janë me parregullsi, në Tetovë nga 78 – 26 janë me parregullsi, në Shtip nga 99 vetëm 2 janë me parregullsi.

Rritja e vazhdueshme e çmimit të miellit ka prekur edhe furrat e bukës. Furaxhinjtë edhe pse e rritën çmimin e bukëve për 5 denarë thonë se nuk ju mjafton. Për Tv Klan pronari i një furre në Shkup thotë se më herët një thes miell ishte 400 denarë e tanimë ka mbërritur në 800 denarë.

https://www.facebook.com/watch/?v=332598792223127

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

izet mexhiti

Izet Mexhiti: Ali Ahmeti vendosi brenda natës që ta kandidojë Bujarin për president për ta përçarë votën shqiptare

gordana-siljanovska-1392x899

Kandidatja Gordana Silanovska: Nëse ndryshohet Kushtetuta, do të respektoj vendimin

zgjedhje maqedoni

Më 24 prill, hapi sytë mirë dhe voto

INFO

NA NDIQ