Inspektorati vendime për mbylljen e dy marketeve, rritja e çmimeve

ina-online
ina-online

08/03/2024

Inspektorati i Tregut ka nxjerrë dy vendime për mbylljen e tregjeve, njofton drejtori i Inspektoratit Shtetëror të Tregut, Goran Trajkovski në profilin e tij në Facebook dhe paralajmëron se do të ketë kontrolle të shtuara te shitësit me pakicë dhe shumicë.

“Shpreh mirënjohjen time për numrin e madh të kompanive me përgjegjësi shoqërore që kanë pranuar të ruajnë çmimet e garantuara të produkteve ushqimore bazë. Apeloj te shitësit me shumicë (furnizuesit) që të bëjnë të njëjtën gjë”, thotë Trajkovski.

Në njoftimin e tij, drejtori i ISHT-së thotë se askush nuk duhet të shkelë ligjet dhe të manipulojë konsumatorët.

Ndryshe, këto kontrolle vijnë pasi nga 1 marsi nuk vlen ligji për çmime të ngrira për produktet bazë, ndërsa autoritetet kanë paralajmëruar se do të ketë kontrolle të përforcuara nëse tregtarët i rrisin çmimet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

statistika menaxhim ekonomi biznes

19 organizata biznesi kundërshtojnë zyrtarisht anëtarësimin me detyrim në një Dhomë Ekonomike Kombëtare

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

Moti_26-780x470-1

Ky është parashikimi i motit për sot

izet mexhiti tubim ode

Izet Mexhiti në odën e burrave në Koliçan

INFO

NA NDIQ