Inspektorët zbarkojnë nëpër markete – nuk do ta presim ditën e nesërme!

INA
INA

29/02/2024

Nuk do t`i presim vendimet dhe ditën e nesërme, por dalim në terren dhe do të kryejmë mbikqyrje në të gjitha marketet e mëdha në Maqedoninë e Veriut nëse I kanë adaptuar cmimet sipas standardit të qytetarëve – thotë Drejtori i Inspektoratit Shtetëror të Tregut Goran Trajkovski.

Thirrja vjen pasi nga 1 marsi shfuqizohet “ngrirja” e cmimeve dhe nuk do të ketë produkte me çmime të garantuara nëpër markete.

“Askush nuk është mbi ligjin, kurse ata që do të zbatojnë praktika jo të ndershme tregtare dhe do t`i shkelin ligjet, varësisht shkeljes së kryer, deri më sot, ekziston mundësia edhe për mbylljen e objekteve për një periudhë të caktuar kohore” – thonë nga Inspektorati shtetëror i Tregut.

Nga muaji I ardhshëm nuk do të vazhdohen çmimet e garantuara të prodhimeve ushqimore nëpër markete, thonë nga Qeveria. Ulja e cmimeve të prodhimeve ushqimore do të ndikohet nga miratimi sa më I shpejtë i ligjit për praktika jo të ndershme tregtare, sigurojnë autoritetet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i Open Ballkan dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

74485e0b-0e12-4a27-bd6b-b553b07e5a17

Azizi nga Zhelina: Ushtarët e UÇK-së janë të zhgënjyer, thonë se “e nisëm luftën për lliri BDI-ja e shndërroi në luftë për LGBDI”

osmani

Presidentja Osmani takon kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi

Bujar Osmani

Osmani: Në seancën e Qeverisë do të propozoj tërheqjen nga iniciativa Ballkani i Hapur

MEXHITI

Izet Mexhiti takim me qytetarë dhe tregtarë nga Çairi

gashi afrim

Gashi: Shteti digjital është e ardhmja bashkë me ju

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

BE do të ndajë rreth 750 milionë euro për NVM-të në Ballkanin Perëndimor

INFO

NA NDIQ