Instituti për Demokraci: Ndryshimet ligjore për prokurimet publike, rrisin rrezikun për korrupsion

Picture of INA
INA

05/09/2023

Qeveria, Kuvendi dhe Presidenti dështuan të filtrojnë procedurat dhe veprimet në zgjedhjen e kompanisë që do të ndërtojë Korridoret 8 dhe 10D. Instituti për Demokraci, Societas Civilis vlerëson se Ligji për Prokurime Publike, ndryshimet ligjore në përputhje me marrëveshjen e arritur mes NP “Rrugët Shtetërore” dhe konzorciumit “Bechtel&Enka” rrisin rrezikun për korrupsion. Sipas tyre, lëshimet e bëra pretendohet të bëhen praktikë në të ardhmen.

“Bechtel & Enka nuk ka respektuar ligjin për lobim gjë që çoi në nënshkrimin e memorandumit për bashkëpunim dhe përpilimin e ligjit. Në Kuvend nuk kishte debat publik edhe pse këtë e parashikonte ligji edhe pse dispozitat ligjore dhe specifikat e mënyrës së zbatimit e kërkojnë një gjë të tillë. Është keqpërdorur mekanizimi i flamurit të BE-së që procedurat të shkurtohen edhe më shumë edhe pse kryetari i Kuvendit nuk është dashur ta lejon një gjë të tillë. Në fund as presidenti nuk bëri punën e tij për t’i vendosur veto suspenzuese ligjit të miratuar”, deklaroi Misha Popoviq, Instituti për Demokraci, Societas Civilis.

Popoviq konstaton se është herët të flitet për aferat e mundshme korruptive, por një gjë e tillë tashmë është mbuluar nga ligji dhe vështirë të detektohet.

“Duke i pasur para syve të gjitha lëshimet dhe nga ana tjetër duke pasur në dorë të drejtën për t’i luftuar, lejuan të rritet rreziku për korrupsion madje këtë e shtruan në ligj”, tha Misha Popoviq, Instituti për Demokraci, Societas Civilis.

Gazetarët Frosina Dimeska nga “Prizma” dhe Aleksandar Dimitrievski nga “360 gradë” folën për kredibilitetin e kompanive mbikëqyrëse të konzorciumit turko-amerikan. U diskutua edhe për mënyrën e klasifikimit të marrëveshjes së fshehjen e saj nga sytë e opinionit. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
5 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

5 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
17 orë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro
10 orë
Prokuroria kërkon 30 ditë paraburgim shtesë për gjyqtarin Naqe Georgiev
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
16 orë
Presidenti bullgar nuk pret për ta takuar kryeministrin malazez, pasi që u vonua 4 minuta
8 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ