“Integrimi i vendit në BE”, Kovaçevski: Ne nuk negociojmë me Bullgarinë, por me Bashkimin Evropian

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2023

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski nuk komenton deklaratën e presidentit Bullgar Rumen Radev se Maqedonia e Veriut akoma nuk i ka filluar negociatat për anëtarësim në BE…dhe se nuk do të mund t’i filloj derisa pakica bullgare nuk futet në kushtetutë.

“Sot kisha mbledhje me të gjithë ambasadorët e BE-së ku biseduam në detaje për atë që punuam në 2022 dhe ajo që na pret në 2023. Të gjitha raportet flasin se punët janë në drejtim të duhur… Të drejtat e bashkësive më të vogla, janë në nivelin më të lartë. Vlerësoj se kërkesa e cilitdo qoftë politikani në këtë pjesë për ne nuk paraqet kurrfarë problemi, sepse të drejtat e pakicave janë në nivel shumë më të lartë madje edhe nga disa vende të BE-së. Deklaratat nga Bullgaria nuk i komento sepse ata janë në fushatë zgjedhore. Ne nuk negociojmë me bullgarinë për anëtarësim në BE, por negociojmë me Bashkimin Evropian, veto nuk do të ketë sepse ne i kemi filluar bisedimet”, deklaroi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

Ndërkohë gjatë ditës së sotme presidenti i Bullgarisë Rumen Radev para takimit të Këshillit të Evropës në Bruksel, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve për ngjarjet e fundit në marrëdhëniet mes Sofjes dhe Shkupit dhe nëse Bullgaria planifikon veto të re, tha:

“Për momentin jemi në gjendje të vetos. Me zgjidhjen që arritëm me mund të madh ta fusim në kornizën negociuese, negociatat do të fillojnë madje pasi që bullgarët të hyjnë në kushtetutën e fqinjit tonë. Ata ende nuk janë futur dhe negociatat nuk kanë filluar. Ajo është gjendje e vetos”, deklaroi presidenti bullgar, Rumen Radev.

TË FUNDIT
36 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
38 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
44 minuta
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
59 minuta
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
18 orë
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
38 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
1 ditë
KSHZ ende në seancë pas ankesës së Frontit Evropian
7 orë
Aziri: Koalicioni eventual me VMRO-së dhe VLEN-it, nënkupton krizë të thellë politike
23 orë
Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

policia-714x420

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

IMG_2505

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

INFO

NA NDIQ