Inteligjenca artificiale ndihmon në rritjen prej 8% të aksioneve të Microsoftit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/04/2023

Korporata teknologjike Microsoft, ka njoftuar se aksionet e saj janë rritur për 8 për qind.

Siç është bërë e ditur nga kjo korporatë, këtë rritje e kanë stimuluar produktet e inteligjencës artificiale.

Të ardhurat e Microsoftit u rritën me 8 për qind në 52.9 miliardë dollarë në tremujorin e përfunduar në mars, duke rritur vlerësimet e mëparshme të analistëve prej 51.02 miliardë dollarësh, sipas Refinitiv.

Pjesa më e madhe e shitjeve të Microsoft vijnë nga shitja e softuerëve dhe shërbimeve të informatikës cloud për klientët. Por kompania ka bërë bujë këtë vit me partneritetin e saj me krijuesin e ChatGPT-së, OpenAI, si dhe ka përmirësuar motorin e kërkimit Bing me teknologjinë e inteligjencës artificiale.

Bing, i cili ka kohë që ka përdorur edhe motorin e kërkimit Google, ka 100 milionë përdorues të përditshëm, teksa kompania njoftoi se së fundmi është parë rritje të shkarkimeve që nga shtimi i veçorive të AI-së.

Analistët kishin pritur që një perspektivë e zymtë ekonomike të godiste biznesin Windows të Microsoft-it, i cili varet shumë nga shitjet e PC-ve që janë ulur në tremujorët e fundit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

michael tasellari

Njihuni me shqiptarin që punon në kompaninë e Elon Musk (VIDEO)

eva-elektrike

Çmimet e makinave elektrike në Evropë do të bien për shkak të konkurrencës kinez

whatsapp-me-dy-funksione-qe-do-te-luftojne-lajmet-e-rreme_5c8fd06599e38

Apple thuhet se po përballet me një gjobë prej 500 milionë eurosh nga BE-ja për kufizimet e qasjeve në transmetimin e muzikës

openAI

Ç’është Sora, programi i ri i inteligjencës artificiale që krijon video nga teksti?

tik tok

Siguria e fëmijëve, BE nis një hetim zyrtar ndaj TikTok-ut

Facebook-WhatsApp-Instagram-750x430-1

Gjigantët teknologjikë bëhen bashkë për t’i luftuar përmbajtjet mashtruese të AI-së në zgjedhje

openAI

OpenAI tronditi botën me videot e krijuara nga fjalët

google maps

A e dini se Google Maps ka një opsion që ju lejon të “udhëtoni në kohë”?

hackers_security_password-100004008-gallery-1

Hakerat publikojnë dokumente të brendshme të kompanisë ONE Albania

INFO

NA NDIQ