Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

Picture of INA
INA

18/06/2024

Inteligjenca artificiale (AI) po paraqet sfida të reja për industrinë tashmë në vështirësi të lajmeve, zbuloi një raport i publikuar të hënën nga Instituti Reuters për Studimin e Gazetarisë.

Me pushimet masive nga puna, mbylljet dhe shkurtimet e tjera për shkak të rritjes së kostove dhe rënies së të ardhurave nga reklamat, besimi i shoqërisë në media është ulur në rreth 40 për qind, sipas sondazhit.

AI gjithashtu mund të drejtojë trafikun nga faqet e internetit dhe aplikacionet e lajmeve, tha studimi, duke shtuar se mund të çojë në “pasiguri të mëtejshme” rreth asaj se si mund të duken mjediset e informacionit brenda disa vitesh.

Studimi zbuloi se 52% e të anketuarve në SHBA dhe 63% e të anketuarve në Mbretërinë e Bashkuar thanë se nuk do të ndjeheshin të sigurt me lajmet e prodhuara kryesisht me inteligjencë artificiale.

Megjithatë, studimi vuri në dukje se të anketuarit do të ishin më të kënaqur me përdorimin e saj për të mbështetur në vend të zëvendësimit të gazetarëve në detyrat e prapaskenës si transkriptimi dhe përkthimi.

Dhomat e lajmeve po përpiqen të konkurrojnë me kompanitë e AI si Google dhe OpenAI , të cilat kanë teknologjinë për të përmbledhur informacionin nga faqet e internetit të lajmeve.

Por kompanitë e medias po përpiqen gjithashtu të përdorin AI për përdorimin e tyre pasi mund të reduktojë kostot dhe mund të personalizojë përmbajtjen e tyre për përdoruesit, tha studimi.

Madje, në shumë vende të botës ka lexues lajmesh te gjeneruar nga inteligjenca artificiale, si Euronews Albania.

TË FUNDIT
4 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
7 ditë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
1 javë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
1 javë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ