Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

Picture of INA
INA

30/05/2024

Inteligjenca Artificiale ka parashikuar 15 fituesit e ardhshëm të Topit të Artë dhe rezultatet janë paksa të çuditshme.

Topi i Artë është deri tani çmimi individual më prestigjioz në futboll, me mbi 100 gazetarë nga e gjithë bota që votojnë për lojtarin më të mirë në botë çdo vit.

Votimi merr parasysh performancën individuale në fushë të shoqëruar me arritjet e përgjithshme të ekipit.

Topi i Artë më i fundit iu dha Lionel Messit të Inter Miamit në vitin 2023, që ishte një vendim mjaft i diskutueshëm për shkak të vendimit të argjentinasit për t’u transferuar në MLS pas një sezoni zhgënjyes të PSG-së.

Në vitet e mëparshme, Topi i Artë ishte në thelb një garë mes Messit dhe Cristiano Ronaldos për të parë se kush e kishte sezonin më të mirë, por me dyshen që tani duket jashtë garës, është një fushë loje shumë më e barabartë.

Gara për çmimin e vitit 2024 aktualisht po udhëhiqet nga Vinicius Junior dhe Jude Bellingham sipas gjasave të fundit, por çmimi ka të ngjarë të diktohet kryesisht në Euro 2024 dhe Kupës së Amerikës të kësaj vere.

Pavarësisht se edhe fituesi i këtij viti është kaq i vështirë për t’u parashikuar, AI ka bërë çmos për të parashikuar pesëmbëdhjetë fituesit e ardhshëm deri në vitin 2038.
Fituesit që ka parashikuar Inteligjenca Artificiale deri në vitin 2038:

2024- Jude Bellingham

2025- Kylian Mbappe

2026- Lionel Messi

2027- Phil Foden

2028- Gavi

2029- Erling Haaland

2030- Vinicius Jr
2031- Evan Ferguson

2032- Florian Wirtz

2033- Jamal Musiala

2034- Kylian Mbappe

2035-Evan Ferguson

2036- Lamine Yamal

2037- Lamine Yamal

2038- Arda Guler

Një nga zgjedhjet më tronditëse nga AI është që një 38-vjeçar si Messi të marrë në dorë trofeun në vitin 2026.Megjithatë, në favor të AI do të jetë viti kur skuadra e tij argjentinase do të përpiqet të ruajë trofeun e Kupës së Botës në Amerikën e Veriut. /Telegrafi/

TË FUNDIT
8 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
8 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
9 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
9 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
10 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

ME TE LEXUARA

21 orë
“Ethet” e Kombëtares në “Euro 2024”, sa priten përfitimet financiare?
10 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
21 orë
Italia e humb betejën e ‘lojtarit të 12-të’ pa nisur ende ndeshja me kuqezinjtë
10 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
18 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
9 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
18 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

spanja

Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët

INFO

NA NDIQ