Inteligjenca artificiale po krijon detektorin e rrenave

INA
INA

25/03/2024

Studiuesit janë duke zhvilluar një mjet të ri për të ndihmuar programet e inteligjencës artificiale (AI) t’i verifikojnë faktet që i thonë njerëzit, në mënyrë që të detektohen gënjeshtrat mbi të dhënat e tyre personale.

Sipas artikullit të publikuar në Techxplore, mjeti i ri do të shfrytëzohet për njerëzit në shumë fusha.

“Programet e AI përdoren në një gamë të gjerë kontekstesh biznesi, të tilla si ndihma për të përcaktuar se sa e madhe është vlera e një kredie që mund ta përballojë një individ…Këto programe të inteligjencës artificiale në përgjithësi përdorin algoritme matematikore të udhëhequra vetëm nga statistikat për të bërë parashikimin e tyre. Por, programi është se kjo qasje krijon stimuj që njerëzit të gënjejnë, në mënyrë që ata të mund të marrin një kredi”, thuhet në studim.

Studiuesit amerikanë të Karolinës së Veriut kanë thënë se po shohin mundësi për t’i rregullat algoritmet e inteligjencës artificiale “në mënyrë që përllogaritja e të dhënave nga individët të jenë të sakta”.

Inteligjenca artificiale pritet të shfrytëzohet edhe në procesin zgjedhor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në luftim të informatave të rreme dhe propagandës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

microsof

Microsoft do të investojë 1.5 miliardë dollarë në firmën e inteligjencës artificiale

Elon Musk X twitter

Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

whatsapp-main-600x360

Aplikacioni WhatsApp po merr një chatbot me AI

INFO

NA NDIQ