Inteligjenca artificiale zbuloi kancerin e gjirit para se dy mjekë të bënin mamografinë

INA
INA

04/08/2023

Sipas rezultateve të para të hulumtimit, inteligjenca artificiale mund të ndihmojë në diagnostikimin më të mirë të kancerit të gjirit, veçanërisht në vendet ku nuk ka mjaft radiologë, raporton agjencia gjermane e lajmeve dpa.

Mjekët dhe shkencëtarët nga Universiteti Lund i Suedisë zbuluan se ekzaminimi mamografik me mbështetjen e inteligjencës artificiale pothuajse përgjysmoi ngarkesën e punës së radiologëve gjatë një studimi të rastësishëm në kuadër të programit kombëtar suedez të shqyrtimit të kancerit të gjirit.

Ekzaminimi i mamografisë i mbështetur nga inteligjenca artificiale rezultoi në një shkallë të ngjashme të zbulimit të kancerit në krahasim me leximin standard të dyfishtë, me një ngarkesë shumë më të ulët të leximit të ekranit, që tregon se përdorimi i inteligjencës artificiale në depistimin e mamografisë është i sigurt”, përfunduan studiuesit.

“Rezultatet e para nga një grup prej mbi 80 mijë grave në Suedi zbulojnë se ekzaminimi i asistuar nga AI zbuloi 20 për qind më shumë kancere krahasuar me leximin rutinë të dyfishtë të mamografisë nga dy radiologë të specializuar”, shtoi ekipi.

Por, ata theksuan se rezultatet e hulumtimit nuk do të jenë përfundimtare për disa vite.

Shkencëtarët, gjetjet e të cilëve u botuan në revistën Lancet Oncology, thanë se mbetet për t’u përcaktuar se si përdorimi i inteligjencës artificiale ndikon në zbulimin e kancerit në periudhën midis ekzaminimeve të rregullta para se të vendoset nëse përdorimi i inteligjencës artificiale në depistimin e mamografisë është i justifikuar.

“Ne ende duhet të kuptojmë implikimet për rezultatet e shëndetit të pacientit, veçanërisht nëse kombinimi i ekspertizës së radiologut me inteligjencën artificiale mund të ndihmojë në zbulimin e kancerit në intervalet trevjeçare midis ekzaminimeve të rregullta që shpesh mungojnë nga ekzaminimet tradicionale, si dhe kosto-efektivitetin e teknologjia”, tha Kristina Lang nga Universiteti i Lundit.

Por, ekipi tha se ndihma e inteligjencës artificiale mund të jetë e nevojshme në vendet që nuk kanë mjaft radiologë.

“Ka një mungesë të radiologëve të gjirit në shumë vende, duke përfshirë një mungesë prej rreth 41 radiologësh (8 për qind) në Mbretërinë e Bashkuar dhe rreth 50 në Suedi ndërsa duhet më shumë se një dekadë për të trajnuar një radiolog që të jetë i aftë për të interpretuar mamografitë”, thanë ata. /Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

prostate_ultrasound

Prostata, problemet dhe trajtimi

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

INFO

NA NDIQ