Inter i pandalshëm në 2024-ën, mposht Atalanta-n dhe numëron fitoren e 11-të radhazi

INA
INA

29/02/2024

Inter-i është bërë një skuadër që di vetëm të triumfojë në vitin 2024, ndërsa pas fitores 4-0 ndaj Atalanta-s, numëron suksesin e 11-të radhazi në të gjitha kompeticionet.

Skuadra e Inzaghi-t diktoi ritmin e sfidës, e cila ishte e prapambetur nga raundi i 21-të i Serie A, ndërsa triumfoi me “poker”.

De Ketelaere pati mundësinë për të zhbllokuar takimin në minutën e 11’, por goli i tij u anulua pas verifikimit në VAR për prekje të topit me dorë nga Miranchuk.

Goli i parë i kësaj ndeshje erdhi në minutën e 26’, me Darmian që kaloi vendasit në avantazh, teksa në minutën e 45+1’ Lautaro dyfishoi avantazhin për “zikaltërit”.

Inter fitoi penallti në fraksionin e dytë, me Lautaro Martinez që humbi goditjen nga pika e bardhë në minutën e 54’, por Dimarco u gjend menjëherë në vendin e duhur dhe e dërgoi topin në rrjetë, duke trefishuar avantazhin e skuadrës së tij.

Ndeshja u vulos nga Frattesi, i cili u aktivizua në minutën e 62’, teksa 10 minuta më pas bëri “poker” për ekipin e tij, por u zëvendësua vetëm një minutë më pas prej një dëmtimi.

Pas këtij triumfi, Inter vazhdon të mbajë ritmin pozitiv, duke numëruar vetëm fitore për vitin 2024 dhe kryeson Serie A me 69 pikë. Atalanta nga ana tjetër renditet në vend të pestë me 46 pikë.

Sa u përket lojtarëve të kombëtares shqiptare të futbollit, Asllani për Inter-in dhe Gjimshiti për Atalanta-n luajtën nga minuta e parë dhe u shfaqën në formë të mirë./ Super Sport

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkendija

Shkëndija e “shkatërron” Sileksin në Tetovë, Struga ndalet me barazim

manchester united

Manchester United tremb PSG-në me çmimin e Rashford

futboll

Panik në kampionatin italian, lojtari i Romës “shembet” në fushë

myrto uzuni

VIDEO/ Myrto Uzuni shënon golin e 10-të në La Liga, e feston me “shqiponjë”

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

XHAKA GRANIT

Xhaka pasi fitoi titullin me Leverkusenin: Shkruam historinë, secili nga ne në klub tani është legjendë

Jasir Asani

FOTO/ I gatshëm për një martesë dhe një familje të madhe, Jasir Asani zbulon kush është vajza që i ka “rrëmbyer” zemrën

adrion pajaziti

Adrion Pajaziti, lojtari më i mirë i muajit mars në Premier Ligën 2

broja

Gazetari anglez tregon planet e Brojës: Armando synon lart për lëvizjen e radhës

INFO

NA NDIQ