Interi në borxhe, Steven Zhang do të nënshkruaj me grupin kalifornian të investimeve

Picture of ina-online
ina-online

11/05/2024

Interi ka mundur të vendosë yllin e dytë në fanellë, por ende nuk ka shpëtuar nga telashet financiare. Në 20 maj skadon afati për të shlyer huanë prej 380 milionë eurosh që i është marrë fondit amerikan Oaktree.

Tashmë edhe bisedimet për shterjen e afatit të shlyerjes së shumës janë mbyllur. E nëse paratë nuk do të gjenden aksionet e klumbit që triumfoi në serie a do të ndryshojnë pronar.

Megjithatë mediet italiane kanë dhënë sinjale optimizmi për kapërcimin e krizës. Sipas Sole 24 ore, të martën ose të mërkurën Steven Zhang do të nënshkruaj me grupin kalifornian të investimeve Pimco për rifinancimin.

Në këtë mënyrë edhe shlyerja e detyrimeve do të arrijë të mbyllet pak ditë para skadencës.

Paraprakisht mësohet se kredia e re do të duhet të shlyhet deri në maj të vitit 2027, ndërsa avokatët e të dy palëve janë ende në bisedime për të arritur në paktin përfundimtar.

Shuma në fjalë është marrë në vitin 2021 nga familja Zhang dhe qëllimi i saj ishte për të menaxhuar klubin Italian dhe për të rritur performancën.

Por borxhi prej mjaft ekspertëve tashmë po shihet edhe si një mundësi për të ofruar aksionerë të tjerë te Interi të cilit pas marrjes së titullit edhe vlera i është rritur ndjeshëm.

TË FUNDIT
3 orë
​Xhaka apo Gjimshiti, sot finalja e Ligës së Evropës
12 orë
Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria
14 orë
Veprim i jashtëzakonshëm nga Dortmundi para finales së Ligës së Kampionëve me Real Madridin
14 orë
Ronaldo: Krenar që jam kthyer tek Portugalia
14 orë
Haaland zbulon se kur e kuptuan që do ta fitonin Ligën Premier edhe pse gara për titull ishte e hapur

ME TE LEXUARA

14 orë
Haaland zbulon se kur e kuptuan që do ta fitonin Ligën Premier edhe pse gara për titull ishte e hapur
14 orë
Ronaldo: Krenar që jam kthyer tek Portugalia
2 ditë
Gattuso përgatitet për të shkuar në Ligën Saudite...
14 orë
Veprim i jashtëzakonshëm nga Dortmundi para finales së Ligës së Kampionëve me Real Madridin
2 ditë
Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi...
12 orë
Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria
2 ditë
Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë
3 orë
​Xhaka apo Gjimshiti, sot finalja e Ligës së Evropës
2 ditë
“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240522-185600~2

​Xhaka apo Gjimshiti, sot finalja e Ligës së Evropës

flamuri kuq e zi dhe zvicra

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

Borusia Dortmund

Veprim i jashtëzakonshëm nga Dortmundi para finales së Ligës së Kampionëve me Real Madridin

Ronaldo Al Nassr

Ronaldo: Krenar që jam kthyer tek Portugalia

Haaland

Haaland zbulon se kur e kuptuan që do ta fitonin Ligën Premier edhe pse gara për titull ishte e hapur

taulant-seferi

Taulant Seferi konfirmon formë e mirë, vjen goli i 11-të në Arabinë Saudite

toni kroos kros

Mesazhi fantastik i yllit të Man United pasi Kroos njoftoi për pensionim nga futbolli

CHelsea

Emra shokues në listën e Chelseat për postin e trajnerit pas largimit të Pochettinos

toni kroos kros

Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë

INFO

NA NDIQ