iOS17 me shumë risi për përdoruesit e iPhone

INA
INA

19 Maj, 2023

Apple ka njoftuar se në sistemin e ri operativ do të sjellë edhe një veçori të re.

Kompania amerikane tha se përdoruesve të iPhone, do tu vij edhe programi i quajtur ‘Personal Voice’ për njerëzit që mund të humbasin aftësinë e tyre për të folur. Kjo veçori do t’u lejojë përdoruesve të iPhone ose iPad që pajisjet e tyre të flasin me zërin e tyre brenda 15 minutave.

Për përdoruesit në rrezik të humbjes së aftësisë për të folur, gjigandi i teknologjisë deklaroi se funksioni Personal Voice është një mënyrë e thjeshtë dhe e sigurt për të krijuar një zë që tingëllon si zëri origjinal i tyre.

Apple tha më tej se do t’i lejojë përdoruesit të krijojnë një zë personal duke lexuar së bashku me një grup të rastësishëm tekstesh për të regjistruar 15 minuta audio në një iPhone ose iPad.

Apple po prezanton gjithashtu veçoritë Point dhe Speak në Detection Mode në zmadhues për ata që janë të verbër ose me shikim të dobët.

“Point and Speak in Magnifier e bën më të lehtë për përdoruesit me aftësi të kufizuara të shikimit të ndërveprojnë me objekte fizike që kanë disa etiketa teksti. Për shembull, gjatë përdorimit të një pajisjeje shtëpiake – si mikrovalë – Point and Speak kombinon hyrjen nga kamera, LiDAR Skaneri dhe mësimi i makinerive në pajisje për të shpallur tekstin në secilin buton ndërsa përdoruesit lëvizin gishtin nëpër tastierë”, tha Apple. /Shqip.com

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

word pres

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ‘nxjerr’ nga loja AirDrop, vjen me ndryshimin e madh

Apple-1

Lansimi i fundit i Apple mund të çojë në inovacion e izolim

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Pas Binance, paditet edhe Coinbase

microsof

Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë, akuzohet se shkeli privatësinë e fëmijëve

bateri

Karikoni telefonin tuaj nëpër lokale? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më

Apple-1

Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

kufjet-wireless-te-apple-jane-te-pariparueshme_5c9e57f3ee72f

Apple prezanton kufjet e gjeneratës së re, kushtojnë 3499 Dollarë

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Pse grupet e WhatsApp-it i bëjnë keq shëndetit tonë

INFO

NA NDIQ