iPhone 15 Pro dhe Pro Max vinë me materiale prej titani dhe procesor më të fuqishëm

Picture of INA
INA

13/09/2023

Në evenimentin Wonderlust, Tim Cook tha se iPhone 15 Pro dhe Pro Max janë “iPhone Pro më të mirë që kanë krijuar ndonjëherë.” Trupi i telefonit është i ndërtuar nga materiali prej titani i gradës 5, i cili është më i fuqishëm dhe më i fundit.

Korniza e ekranit është tkurrur edhe pse ky i fundit mbetet në të njëjtën madhësi por humb pak gjerësi. Ekrani mbulohet nga një xham më i fuqishëm prej qeramike.

Porta Lightning është zhdukur përgjithnjë dhe modelet Pro tashmë kanë portën USB-C e cila ofron shpejtësi transferimi të nivelit USB3. Ishulli Dinamik rikthehet i cili është i disponueshëm për mbarë linjën tashmë.

Nuk ka mbështetje për Thunderbolt këtë herë megjithatë USB-C mundëson shpejtësi transferimi deri në 10Gbps, edhe pse duhet të blini një kabëll për këtë.

Kompania thotë se xhami i pasmë mund të riparohet më lehtësisht. Një buton i ri Aksioni zëvendëson butonin e heshtjes (mute) që ka qenë prezent që nga gjenerata e parë e iPhone. Ky buton mund të programohet sipas preferencës siç është përdorimi i tij për të shkrepur foto.

iPhone 15 Pro dhe 15 Pro Max fuqizohen nga çipi i ri A17 Pro i cili përmban gjashtë bërthama procesorike, ku dy janë performance dhe 4 efikasiteti. Ndërtuar mbi arkitekturën 3-nanometër, bërthamat e tij janë 10 përqind më të shpejta.

A17 Pro ka 6 bërthama të reja grafike që Apple tha se janë ridizajnuar plotësisht dhe mundësojnë 20 përqind më shumë performancë. Kompania shkoi deri atje sa të demonstronte një lojë me ray-tracing, diçka e mundur deri më sot vetëm tek desktopët.

Kamera përdor të njëjtën teknologji të kombinimit të pikselëve në sensorin 48-megapisekel i cili prodhon imazhe 24-megapiksel. Apple tha se krahas ProRAW, sensori mund të realizojë foto HEIF.

Dy sensorët e tjerë 12-megapiksel secili telefoto dhe ultra wide janë përmirësuar në ambiente me dritë të pakët. Një sensor i ri 3D mund të prodhojë imazhe tre dimensional.

Një opsion i ri macro mund të realizojë foto me gjerësi fokale 13mm, 24mm, 28mm, 35mm, 48mm dhe 120mm. Videot 4K mund të prodhohen me 60fps.

iPhone 15 Pro fillon nga 999 dollarë ndërsa Pro Max nga 1199 dollarë me porositë të cilat fillojnë ditën e Premte dhe janë në dyqane më 22 Shtator.

/PCWorld Albanian

TË FUNDIT
2 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
4 ditë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
5 ditë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
5 ditë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
5 ditë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ