IPP “Arbën Xhaferi” mirëpret zgjerimin e shumicës parlamentare

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/02/2023

Instituti për Politika Publike “Arbën Xhaferi” i gëzohet zgjerimit të shumicës parlamentare dhe përshëndet prioritetet e paraqitura në Deklaratën qeverisëse të Aleancës për Shqiptarët, parti kjo e cila do të futet në qeveri nesër, më 13 shurt 2023.

Maqedonia e Veriut është në mes të katër krizave të mëdha, tri globale e dy vendore, që të gjitha me pasoja për orientimin pro-perëndimor të vendit. Globale janë lufta në Ukrainë, dhe si pasojë e saj kriza ekonomike dhe kriza energjetike. Vendore janë kriza e korrupsionit dhe së fundi kriza kushtetuese.

Rritja e shumicës parlamentare është veprim për t’u vlerësuar në ruajtjen e kursit evropian të vendit dhe ndërmarrjen e reformave të nevojshme për të përmirësuar cilësinë e jetesës së qytetarëve dhe për të adresuar murtajën e korrupsionit.

Duke komentuar Deklaratën qeverisëse të Aleancës për Shqiptarët të mbështetur nga Kryeministri Kocaçevski, Arben Fetai, drejtor ekzekutiv i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi tha se “Qytetarët në veçanti shqiptarët, mirëpresin zotimet e shumicës së re, në veçanti ato për Ligjin për veting dhe forcimin e mekanizmave antikorrupsion, Ligjin për përfaqësim të drejtë dhe adekuat, si dhe reformën e decentralizimit dhe të politikës rajonale. Deri më tani, është premtuar shumë në këto fusha nga partitë në pushtet por është realizuar fare pak. IPP Arbën Xhaferi pëkrahë shumicën e re në zbatimin e këtyre zotimeve dhe do të monitorojë në vazhdimësi progresin e arritur në këto sfera”.

Instituti për Politika Publike “Arbën Xhaferi” është think tank shqiptar i fokusuar në avancimin e shteti të së drejtës, qeverisjen e mirë, respektimin dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut, me synim të zhvillimit të barabartë dhe jo diskriminues të shtetit, ekonomisë dhe shoqërisë në Maqedoninë e Veriut.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

INFO

NA NDIQ