IQAir: Maqedonia e Veriut është vendi i dytë më i ndotur në Evropë

ina-online
ina-online

19/03/2024

Vetëm shtatë shtete përmbushin standardin ndërkombëtar për cilësinë e ajrit, ndërkaq ndotja vdekjeprurëse e ajrit përkeqësohet në disa vende për shkak të rikthimit të aktivitetit ekonomik dhe ndikimit toksik të tymit nga zjarret,  thuhet në raportin e ri nga IQAir, faqja e interneti që  tregon matjet e cilësisë së ajrit në botë.

Maqedonia e Veriut, pas Bosnjës dhe Hercegovinës, është vendi më i ndotur në Evropë, sipas përqendrimit të grimcave PM2.5 në ajër. Menjëherë pas nesh janë Mali i Zi, Serbia, Turqia, Greqia dhe Shqipëria, transmeton Portalb.mk.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

izet mexhiti

Izet Mexhiti: Ali Ahmeti vendosi brenda natës që ta kandidojë Bujarin për president për ta përçarë votën shqiptare

gordana-siljanovska-1392x899

Kandidatja Gordana Silanovska: Nëse ndryshohet Kushtetuta, do të respektoj vendimin

zgjedhje maqedoni

Më 24 prill, hapi sytë mirë dhe voto

Grubi bujar osmani talat xhaferi

Osmani: Populli shqiptar, model për revolucionarët e shtypur në botë

Aksident

Dy persona kanë humbur jetën në një aksident në rrugën Shtip – Koçan

INFO

NA NDIQ