Irani akuzon 16 persona për organizim të protestave, mes tyre edhe adoleshentë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2023

Irani ka ngritur aktakuzë ndaj 16 individëve, përfshirë disa adoleshentë, në qytetin veriperëndimor të Urmias, për organizim të demonstratave dhe me akuza për spiunazh.

Raportet bëjnë me dije se të akuzuarit kanë pranuar veprat pasi janë rrahur.

Në muajin nëntor të vitit të kaluar, 25 persona u arrestuan për dyshime se kishin lidhje me “organizatat spiune” dhe “përpjekje për të mashtruar dhe nxitur të rinjtë e adoleshentët përmes rrjeteve sociale për t’iu bashkuar protestave kundër qeverisë”.

Një grup i quajtur Komisioni për Mbikëqyrjen e të Arrestuarve, i cili u krijua për të monitoruar arrestimet, tha më 22 janar se mes të arrestuarve ishin disa adoleshentë, përfshi një vajzë 15-vjeçare dhe tetë gra.

Komiteti tha se 16 nga 25 të arrestuarit që po ndiqen penalisht në këtë rast, nuk njiheshin mes vete përpara se të ndaloheshin nga policia, por se kaluan nën “presion të fortë gjatë marrjes në pyetje”.

“Asnjëri prej tyre nuk e njihte njëri-tjetrin para dhe gjatë marrjes në pyetje. Ata u detyruan të rrëfenin kundër njëri-tjetrit pasi u rrahën dhe u kërcënuan”, tha Komisioni.

Protestat mbarëkombëtare në Iran janë nxitur nga zemërimi qytetar që shpërtheu pas vdekjes së 22-vjeçares Amini, më 16 shtator. Ajo ishte në paraburgim pasi u ndalua nga policia e moralit në Teheran për mbajtjen e “pahijshme” të mbulesës së kokës.

Si përgjigje ndaj protestave, autoritetet kanë nisur një fushatë brutale, duke arrestuar mijëra persona dhe duke dhënë dënime të ashpra, përfshirë dënimin me vdekje për protestuesit.

Protestat në Iran nuk kanë një udhëheqje të centralizuar dhe thirrjet për to janë planifikuar nga njerëz dhe shpesh grupe anonime në mediat sociale. Udhëheqësit e vendit kanë fajësuar qeveritë perëndimore për trazirat. /REL

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ