Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

Picture of INA
INA

13/04/2024

Irani ka nisur sulme me dronë drejt Izraelit, ka thënë të shtunën në mbrëmje Forca e Mbrojtjes e Izraelit.

Sipas saj, valës së dronëve do t’iu duhen orë për të arritur në Izrael.

Ky njoftim vjen pas disa ditëve të raportimeve se Irani ka qenë duke e përgatitur një sulm kundër Izraelit, në shenjë hakmarrjeje për një sulm në konsullatën iraniane në Siri, që ka lënë të vdekur edhe komandantë të lartë iranianë.

Izraeli nuk e ka komentuar asnjëherë këtë sulm, por Teherani e mban përgjegjës.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se sistemet për mbrojtje ajrore janë aktivizuar dhe që forcat e armatosura të Izraelit janë gati.

“E kam një parim të qartë – kushdo që na lëndon, do ta lëndojmë. Ne do ta mbrojmë veten nga çdo kërcënim dhe do ta bëjmë këtë me qetësi dhe vendosmëri”, ka thënë ai./REL

TË FUNDIT
3 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut
3 orë
Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve
3 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
4 orë
Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re
6 orë
Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

ME TE LEXUARA

9 orë
Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë
1 ditë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
8 orë
Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës
7 orë
Pas 16 viteve, BDI ulet në vendet e rezervuara për opozitën në Kuvend

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

vmro vlen

Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

bdi ali ahmeti kuvend

Pas 16 viteve, BDI ulet në vendet e rezervuara për opozitën në Kuvend

gjermani-kufi

Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Kurti

Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë

taravari vlen lideret

Gashi kryeparlamentar, Kasami kthehet në Tetovë, Taravari dhe Mexhiti ministra

INFO

NA NDIQ