IRI: Taravari, ndër liderët më të besueshëm

ina-online
ina-online

31/01/2024

Një studim i ri i IRI-t mbi përgjegjshmërinë e qeverisjes lokale, zbulon se Arben Taravari është ndër liderët më të besueshëm.

Sipas IRI-t, Taravari perceptohet si komunikues i mirë dhe politikan i sinqertë. Qytetarët e shohin atë si një person që i zgjidh problemet dhe i bën qytetarët të ndjehen të respektuar. Njerëzit mendojnë se problemet me të cilat ballafaqohet kryetari Taravari në komunë, janë jashtë kontrollit të tij për shkak të mungesës së burimeve financiare dhe korrupsionit të qeverisë qendrore.

Një pjesëmarrëse në hulumtim nga Gostivari, thotë: “Nuk kemi qenë kurrë të lirë të flasim në këtë masë, të shkojmë lirshëm në komunë. Taravari ua ka dhënë këtë mundësi të gjithë qytetarëve. Të flasësh lirshëm, do të thotë se mjafton që ai e ka çliruar qytetin.”

Hulumtimi i IRI-t është realizuar në qershor dhe korrik 2023 në gjashtë komuna në Maqedoninë e Veriut: Qendër, Gazi Babë, Veles, Strumicë, Kërçovë, Gostivar dhe Shkup.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

INFO

NA NDIQ