Ish-deputeti Pollozhani tregon arsyet e organizimit të referendumit nga shqiptarët në vitin 1992

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Ish-deputeti Mersim Pollozhani, sonte në emisionin debativ në TV Shenja, tregoi arsyet e organizimit të referendumit nga shqiptarët për autonomi politiko-territoriale në vitin 1992.

“Jugosllavia po shkatërrohej. Kishte shansa se ajo si krijesë do të ekzistojë pas shkëputjes së Sllovenisë dhe Kroacisë, shpejt në mënyrë plebishitare dhe të suksesshme. Sërbia ishte në hovin e pretendimeve të veta dhe gjithmonë e shihmin si rrezik për të përvetësuar të gjithë atë që ngeli nga Jugosllavia. Bosnjën ato nuk e kishin problem. Kishin problem, Kosovën dhe shqiptarët. Edhe Maqedoninë e llogaritnin kanton të vetin, duke pasur parasysh që shqiptarët në mënyrë permanente kanë probleme të rënda. Mirëpo ne do ta bëjmë edhe me to. Me Kosovëb vecçë kishin nisur konfliktet. Dhe flas për ato vite, që mbaruan ashti si mbaruan. Gjatë viteve 90-ta ishim disa të ri entuziast të cilët kishim edhe mbështetjen e diasporës dhe se kishte ardhë koha që ne shqiptarët të organizohemi. E dinim që maqedonasit nuk kishin guximin të jenë në konflikt me ne, por edhe ne nuk donim konflikt me ta. Neve na interesonte të kishim një status më të sigurtë dhe të vazhdojnë skollat që kishin filluar nga pak”, tha Pollozhani. /SHENJA/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

INFO

NA NDIQ