Ish-komandanti i KFOR’it: NATO ta ngrijë partneritetin ushtarak me Serbinë, Putin pjesë aktive e konfliktit

Picture of ina-online
ina-online

03/10/2023

Tabloidi gjerman “Bild” i ka kushtuar një artikull situatës së krijuar mes Kosovës dhe Serbisë pas sulmit terrorist që la të vrarë një polic të Kosovës. Ky medium shtroi pyetje nëse ka kërcënim për një luftë të re, nëse ka dorë presidenti rus në këtë dhe mbi rolin e BE-së.

Erhard Bühler, një gjeneral në pension dhe ish-komandant i KFOR-it, thotë se ngjarjet aktuale në kufi janë “shqetësuese” dhe se ato duhet të marrin fund.

“Rusia dhe Serbia, Putini dhe Vuçiq, mbështeten në konfliktet e ngrira etnike në Ballkan, të cilat mund t’i rindezin në çdo kohë. Putin është padyshim një pjesë aktive e këtij konflikti”.

Ai thotë se dialogu politik duhet të vazhdojë, por se ushtria serbe nuk duhet të trajtohet si aleate e NATO-s.

“BE dhe NATO duhet të vendosin sanksione ndaj Beogradit. NATO e trajton ushtrinë serbe si partnere dhe e fton në stërvitje. Politikisht duhet të vazhdojmë të flasim, por partneriteti ushtarak tani duhet të ngrihet”, tha Bühler për Bild./Express

TË FUNDIT
3 orë
Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar
4 orë
Bardhyl Mahmuti shpallet ‘Qytetar Nderi” i Skenderajt
12 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
20 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
20 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi

ME TE LEXUARA

20 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
12 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
4 orë
Bardhyl Mahmuti shpallet ‘Qytetar Nderi” i Skenderajt
3 orë
Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar
20 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi

LEXO MË SHUMË

ejup maqedonci

Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar

IMG_3313

Bardhyl Mahmuti shpallet ‘Qytetar Nderi” i Skenderajt

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

leutrim

Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi

wade goddard

VIDEO/Fotografi i Nju Jork Times që dokumentoi masakrën në Familjen Deliu kthehet në Abri-rrëfen duke qarë te varret

Blerim-Latifi

Djegia e flamurit shqiptar nga fansat e Serbisë, Blerim Latifi e quan zuzarë Dukën

arlind sadiku

Koret raciste të tifozëve: Kosova është Serbi/ Ja reagimi i gazetarit… (VIDEO)

Kurti

Kurti tregon përgjigjen e gjyshes së tij se pse “Bajrami i Madh” i ka tri ditë, kurse “Bajrami i Vogël” katër

INFO

NA NDIQ