Ish-kryetari i Shkupit për reagimet për rrugën “Adem Demaçi”: Mos manipuloni

ina-online
ina-online

14 Gusht, 2023

Ish-kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilego bëri të ditur sot se rruga “Brigada e dytë Makedonska”, asnjëherë nuk u fshi në Shkup, pêrcjell INA.

“Brigada e dytë maqedonase është pjesë e historisë më të ndritur maqedonase. Historia e lëvizjes FISNIKE dhe partizane !!! Kështu ishte, dhe kështu do të jetë.

Deklaratat populiste nga cilado anë janë rezultat i mosinformimit total (ose manipulimit të vetëdijshëm) me publikun. Nuk ka forcë që do të më bënte të heq dorë nga lufta e shenjtë për liri kombëtare e popullit maqedonas. Ish rruga “Lovčnenska 9″, quhet rruga Brigada e Dytë Maqedonase.

Por siç u tha tashmë nga unë, nacionalizmi (nga kushdo qoftë ai) është strehë për të paaftët…”, ka shkruar Shilegov, që në kohën e tij u bë riemërtimi i rrugëve të kryeqytetit, ku për herë parë dhjetëra rrugë morën emra shqip. Debatet u nxitën së fundi me emërimin e një rruge të Shkupit me emrin e veprimtarit “Adem Demaçi”, e që mediat maqedonase raportuan se kjo rrugë më parë ishte “Brigada e Dytë Maqedonase”. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjimnazi Tetov-780x470

Komuna e Tetovës akuzon MASH-in: Mijëra nxënës ende nuk kanë libra

mickoski

Mickoski: Qeveria e ardhshme e VMRO-DPMNE-së do të merret seriozisht me hulumtimin e krimeve në vend

dimitar kovacevski

Lavdërohet kryeministri: Me një pagë mesatare prej 37.000 denarëve dhe një pagë minimale prej 21.000 denarëve, mund të mbulohet shporta e konsumit

policia kosoves terroristet veri

Lirohen katër të dyshuar për sulmin terrorist në Banjskë

8525710B-2B1C-4019-A336-2EA5EAD280CF

Shqipëria nuk mbështet deklaratën e Borrellit, qëndron krah Kosovës

arm-uniforma-600x360

Buxheti i mbrojtjes do të shkurtohet për modernizimin e ushtrisë, do të bëhen shkurtime në mobilje, udhëtime, ngrohje

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi thotë se masat e Qeverisë po japin efekt: Çdo shtëpi do të kursejë deri në 2.500 denarë

shkupi

BERZH: Maqedonia këtë vit do të ketë rritje ekonomike për 2%, vitin e ardhshëm për 3%

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi për Zërin e Amerikës: Partnerët tanë strategjikë vërejnë dhe mbështesin përparimin tonë drejt Bashkimit Evropian

INFO

NA NDIQ