Ish-mesfushori i Chelseat zbulon se tani është i pastrehë në moshën 32-vjeçare pas një diagnostikimi të gabuar të gjurit dhe karrierës së prishur nga alkooli

INA
INA

6 Qershor, 2023

Ish-mesfushori i Chelseat, Jacob Mellis, ka zbuluar se tani është i pastrehë.32-vjeçari, i cili kaloi pesë vjet në klubin londinez si adoleshent, u detyrua të pensionohej vitin e kaluar për shkak të një lëndimi të keqdiagnostikuar në gju.

Për 18 muajt e fundit ai ka lëvizur nga dhomat e hotelit në kolltukë, duke u mbështetur në vullnetin e mirë të miqve dhe familjes për ndihmë.

Dhe në një intervistë për The Daily Mail, ai së fundmi u shpreh se si jeta e tij është kthyer përmbys.

“Unë kaloj çdo ditë vetëm duke menduar se ku të shkoj me të vërtetë. Kam familje, por nuk dua shumë të mbështetem tek ata. Dua të përpiqem të bëj gjëra për veten time. Ka qenë e vështirë. Mundohem të mos mendoj shumë për këtë. Thjesht përpiqem të vazhdoj me të”, ka deklaruar Mellis.

“Ata duan vetëm më të mirën për mua. Përpiqen të më ndihmojnë sa më shumë që të munden. Natyrisht ata kanë jetën e tyre. Më paguajnë hotelet ose mund të qëndroj në shtëpinë e tyre ndonjëherë”.

“Nga dita në ditë asgjë nuk zgjidhet. Ti mendon se nuk mund të të ndodhë kurrë. Nuk kam planifikuar të tërhiqem. Është e vështirë”, ka shtuar më tej ai.

Mellis gjithashtu foli me guxim për luftën e tij të vazhdueshme me alkoolin, diçka që e ka prekur atë që nga ditët e tij në Chelsea.

“Gjatë gjithë karrierës sime ka qenë një gjë që më ka shkaktuar probleme. Kur jeni duke pirë, nuk keni kontroll mbi atë që po bëni”, zbuloi ai.

“Kjo ndikon në stërvitjen, trajnerët nuk ishin të lumtur. Mbaj mend që një herë u stërvita i dehur. Do të kisha qenë 19 vjeç”.

“Steve Holland (asistent trajneri i Chelseat) më dërgoi. Ka pasur disa raste kur kjo më ka ndikuar. David Luiz nuk fliste shumë anglisht, por kur ne do të ngroheshim ai (ma ndiente erën) ‘Hej, a ke pirë?’. Ai do të thoshte ndalo”.

“Dermot Drummy (ish-trajneri i akademisë së Chelseat) më dha një mentor, Ashley Cole, që të më ndalonte të dilja. Kështu që njerëzit u përpoqën, nuk mund të gënjej”.

“Unë isha kokëfortë atëherë, arrogant. Ndjeva se duhej të luaja. Ndjej se është një gjë e mirë nëse kanalizohet në mënyrën e duhur. Por, nuk mendoj se e kam kanalizuar në mënyrën e duhur”.

Ai më vonë shtoi: “Po pi sa më shumë që mundem. Vetëm për të harruar stresin. Është pak a shumë kur vjen rasti”, ka potencuar më tej Mellis.

Mellis u largua nga Chelsea në vitin 2012 për të nënshkruar me Barnsley, ku kaloi dy vjet përpara se të bashkohej me Blackpool.

Ai gjithashtu luajti për Oldham, Bury, Mansfield, Bolton dhe Gillingham përpara se të pensionohej në Southend United në Ligën Kombëtare.

Ish-mesfushori tani shpreson të gjejë një rol të ri në futboll.

Chelsea e ka ndihmuar Mellisin të fitojë dy distinktivët e tij të parë të skautizmit, dhe ai është gjithashtu në proces të marrjes së ndihmës nga PFA dhe klinika Sporting Chance e Tony Adams.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5656

Reagon kryetari i KF Bashkimi nga Kumanova, Armend Destani për incidentin ndaj Sasës, ka një kërkesë për Komisionin Disiplinor (VIDEO)

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

raphina-rafinja

“Goditet” Barcelona, Raphinha do të mungojë gati një muaj

myrto uzuni

Lajm i mirë për Kombëtaren shqiptare, Uzuni grumbullohet me Granadan për ndeshjen e sotme

kombetarja fitore shqiperi

Muaji tetor është “zjarr” për ekipet kombëtare, nga përfaqësuesja A dhe Shpresa, te skuadrat e tjera zinxhire dhe femrat

xherdan shaqiri

Shaqiri asiston në fitoren e Chicagos

mourinho

Trajneri i madh pritet ta zëvendësojë Mourinhon te Roma

Ronaldo Al Nassr

Cristiano Ronaldo shënon dhe asiston në fitoren e Al Nassr

barcelona

Sergio Ramos i dhuron fitoren Barcelonës… (FOTO)

INFO

NA NDIQ