Ish-ministri dhe opozitari serb: Srebrenica, turpi dhe mëkati ynë!

INA
INA

11 Korrik, 2023

Çedomir Ivanoviç, ish-ministër i qeverisë së Serbisë në kohën post Milosheviçit, e prej kohësh një opozitar i fortë i nacionalistëve në pushtet, ka bërë një reagim jo uniform në përkujtim të masakrës së Srebrenicës. Në një post në FB, Çedo, siç e thërrasin në vendin e tij, ka vendosur një foto me zambakët e Bosnjës, duke nderuar viktimat, e në tekst ai vë në faj jo vetëm qeveritarët, por edhe shoqërinë serbe.

Postimi i Çedos

8,372 viktimat boshnjake në Srebrenicë, me fatin e tyre të tmerrshëm, sot bëjnë më shumë për paqen e të gjithë njerëzve se shumica prej nesh të gjallë.

Srebrenica është turpi dhe mëkati ynë, më i madh se kurrë, sepse, pas gjithë 28 viteve, ne ende po e shikojmë gënjeshtarisht me një sy, duke u përpjekur mjerisht dhe pa sukses të mashtrojmë boshnjakët, popullin tonë dhe gjithë botën përreth nesh.

Ndjej një nevojë të thellë njerëzore për të thënë se nuk duhet të fshihemi nga ata që do të donin të na kthenin në urrejtjen dhe çmendurinë e luftës. Nuk është vetëm detyra ime si politikan. Ky është detyrimi im si burrë dhe prind, të cilin e theksoj çdo 11 korrik, duke thënë se Srebrenica është simbol i mëkatit të tmerrshëm të popullit tim dhe atyre që e udhëhoqën atë atëherë.

Pranimi i së vërtetës për Srebrenicën nuk është as tradhti ndaj Serbisë dhe as fyerje për viktimat serbe, por shprehje e dashurisë dhe respektit më të thellë për boshnjakët dhe viktimat e tyre, por edhe për vendin tim, popullin tim dhe vuajtjet e tyre, për fëmijët tanë që rriten. deri në këtë kaos nga një shoqëri e privuar nga vlerat bazë.

Kjo është më e pakta që mund të bëj, duke pasur parasysh se shumica ende refuzon të thotë të vërtetën dhe të kërkojë falje nga çdo njeri dhe çdo zot, sepse Srebrenica nuk është pasojë e rastësishme e ngjarjeve fatkeqe të luftës, por një krim gjenocidi për të cilin individët përgjegjës u gjykuan dhe u dënuan.

Prandaj Serbia nuk guxoi dhe as nuk duhet sot ta mohojë dhe relativizojë politikën e përhapur nga Beogradi në vitet nëntëdhjetë të shekullit XX në dekadën më të errët dhe më të turpshme të historisë së popullit serb.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic

Viktimizohet Vuçiq, sërish manipulon, ja çka thotë për sulmin terrorist në veriun e Kosovës

medvegja

Kamberi: BE të nis hetimin për pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Luginë

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Ana-Bernabiq

Ana Bërbabiq e lartëson Vuçiqin para opinionit serb: Fjalimi i Vuçiqit, ishte më i miri në OKB

Zoran Milanoviq - Aleksander Vuçiq

Përplasja indirekte e Vuçiqit e Milanoviqit rreth Kosovës

policia-bullgar

Bullgaria dëbon udhëheqësin e kishës ruse

vucic-696x521

Kosova hedh poshtë të pavërtetat e Vuçiqit në fjalimin në OKB

Dritan Abazovic

Rrëfimi i Abazoviç: Jam nën kallash prej 3 vitesh. Kam krijuar shumë armiq në Mal të Zi

ndotja pollog

“E gjithë Europa po thith ajër toksik”, harta e vendeve më të ndotura, kryesojnë vendet e Ballkanit

INFO

NA NDIQ