Ish-ministri i Gruevskit del nga burgu, Apelacioni i’a pranoi ankesën

ina-online
ina-online

12/03/2024

Ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski do të jetë i lirë,pasi që Gjykata e Apelit pranoi ankesën e tij dhe vendosi që ai të dal nga burgu më 16 qershor 2024.

“Sipas vendimit të miratuar, vendimi për lirim me kusht është ndryshuar dhe lirimi me kusht për të dënuarin Mile Janakieski, në vend që të fillojë më 16.01.2025, siç shkruhej në vendimin fillestar, do të fillojë më 17.06.2024, por me kusht që i akuzuari të mos kryejë vepër të re”, thuhet në vendimin e Gjykatës së Apelit në Shkup, përcjell INA.

Gjykata pranoi edhe ankesën e ish-drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov, i cili po vuan dënimin në burgun e Strugës. Pasi pranoi fajësinë, ai u dënua me tre vjet burg për çështjen “Perandoria”. Rasti tani është kthyer për rigjykim dhe vendosje në gjykatën e shkallës së parë, andaj pritet që Gjykata Penale të veprojë sipas udhëzimeve të gjykatës më të lartë dhe ta lirojë Mijallkovin, i cili plotëson kushtin për lirim të parakohshëm. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ