Ish-presidenti i Zvicrës zgjidhet Sekretar i Përgjithshëm i KiE

Picture of INA
INA

26/06/2024

Këshilli i Evropës zgjodhi ish-presidentin e Zvicrës Alain Berset si sekretar të përgjithshëm të ardhshëm, u njoftua të martën në mbrëmje, duke i dhënë një goditje kandidatit belg dhe komisionerit të drejtësisë në BE, Didier Reynders.

Parlamenti prej 306 anëtarësh i organizatës për të drejtat e njeriut me bazë në Strasburg mbajti një votim të fshehtë në dy raunde të martën. Berset ; Ish-ministri i kulturës i Estonisë Indrek Saar mori 85 vota në raundin e dytë dhe Reynders doli i treti me 46 vota, raporton

Këshilli i Evropës ka 46 vende anëtare dhe përfshin Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Është një organ i pavarur, i ndarë nga Bashkimi Evropian. Sekretari i përgjithshëm i saj zgjidhet për pesë vjet.
Humbja e Reynders është një pengesë e madhe për politikanin liberal belg, i cili kandidoi për të udhëhequr Këshillin e Evropës tashmë në vitin 2019, por e humbi edhe atë garë, politico.eu.

Ai pritet të kthehet në Komisionin Evropian si shef i drejtësisë deri në vjeshtë, por është e paqartë se ku do të shkojë më pas, mes një rishikimi të Bashkimit Evropian për mandatin e ardhshëm të Komisionit.

Reynders më parë tha se do të ishte i interesuar të qëndronte në Komisionin Evropian nëse humbte ofertën e tij në Këshillin e Evropës. Partia e tij Frëngjisht-folëse liberale Lëvizja Reformiste (MR) në Belgjikë pati fitime serioze në zgjedhjet e fundit kombëtare, rajonale dhe evropiane më 9 qershor.

Berset është anëtar i Social Demokratëve dhe shërbeu si president i Zvicrës në 2018 dhe përsëri në 2023. Ai ishte ministër i shëndetësisë gjatë pandemisë COVID-19. Ai njoftoi se do të tërhiqej si president në qershor 2023, duke shtuar në atë kohë se nuk kishte plane konkrete për atë që do të ndodhte më pas – përveç të bënte joga.

Berset pritet të nisë në shtator.

Sekretarja aktuale e përgjithshme, ish-ministrja e jashtme kroate Marija Pejçinoviq Buriç, nuk kandidoi për një mandat të dytë.

TË FUNDIT
6 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
16 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
16 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
16 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

ME TE LEXUARA

23 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
16 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
16 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
16 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
16 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
16 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
23 orë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

LEXO MË SHUMË

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

policia

Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

ksamil saranda

Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

INFO

NA NDIQ