Ish ushtari UÇK-së: Stojançe lëri ato muhabete, jemi shoqëri demokratike, siç duket ke ngelur akoma në mendësinë e vjetër!

ina-online
ina-online

18/11/2023

shkruan: Agron Shaqiri, ish-ushtar i UÇK-së

Stojançe Angelov, në një shoqëri demokratike, çdo individ ka të drejtën për t’u shprehur dhe praktikuar besimin e tij. Nxitja që po bëni juve në publikimet tua në rrjetet sociale nuk janë në përputhje me vlerat e tolerancës dhe respektit për lirinë e besimit.
Është e rëndësishme të dish (pasi je pjesë e institucioneve) që çështjet që lidhen me objektet fetare dhe kulturore duhet të trajtohen përmes institucioneve të përshtatura. Përdorimi i një gjuheje ekstreme dhe fyerëse nuk të ndihmon as ty e as këtij vendi ku jetojmë bashkë, në gjetjen e zgjidhjeve të qëndrueshme.
Në vend që të përdoret kjo gjuhë e ashpër dhe provokuese, duhet të inkurajojmë dialogun dhe komunikimin mes komuniteteve dhe autoriteteve. Kjo është e nevojshme për të kuptuar dhe respektuar ndjenjat dhe vlerat e ndryshme në shoqëri.
Përdorimi i termave si “rezistencë agresive” dhe kërcënimi i “mbrojtjes së kryqit” mund të përshkallëzojë situatën. Është më e dobishme të kërkojmë zgjidhje ligjore dhe të respektojmë proceset e vendimmarrjes, në vend të sjelljeve si të tuat Stojançe.
Stojançe dëgjo mirë se çka të them dhe mëso nga këto shkronja që po i shtyp në tastierë:
Në vend të akuzave të përgjithshme dhe fyerjeve, është më konstruktive të paraqiten argumente të qarta dhe kritika të përgjegjshme në lidhje me çështjet që na shqetësojnë. Kjo do të ndihmonte në një debat të hapur dhe ndërtimin e një shoqërie më të përfshirë dhe të drejtë.
Përdorimi i gjuhës së arsyeshme dhe dialogu konstruktiv janë thelbësore në këto situata për të arritur zgjidhje të qëndrueshme dhe për të shmangur konflikte të panevojshme.
AJ TANI REFLEKTO SI BURRË, NËQOFTËSE JE DHE LARGOHU NGA MENDËSIA E LSDM DHE BDI, PASI ATY JE!!!!

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

Shefi i OBSH-së: Pothuajse e pamundur të përballesh me krizën mjekësore të Gazës

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Hristijan Mickoski

Mickoski: U dakorduam që zgjedhjet parlamentare të mbahen më 8 maj

instituti-arben-xhaferi

IPP: Kryeministri Kovaçevski dhe partia e tij shpenzojnë mbi 750 euro për reklama në facebook (Tabela)

zekiri bytyqi

Bytyqi i përgjigjet Zekirit pasi që i hodhi përgjegjësinë

Lavrov Shkup

Lavrov me akuza të ashpra ndaj OSBE-së: Është vegël e BE-së

Kiara Luizi

Kiara i kërkon kompliment Luizit. Ja si përgjigjet ai (video)

anton-quni

Anton Quni flet për bazat ushtarake serbe rreth kufirit me Kosovën

slavjanka-petrovska

“Lavrov s’ka çka lyp në Shkup”, ministrja maqedonase mesazh për ministrin e jashtëm rus

INFO

NA NDIQ