ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

Picture of INA
INA

30/05/2024

Sipas rezultateve të anketës së fundit të Institutit të Shëndetit Publik (ISHP), tek meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj në Shkup, prevalenca e vlerësuar është 5,4 për qind, që do të thotë se në Republikën e Maqedonisë së Veriut për herë të parë regjistrohet një epidemi e koncentruar në një grup të caktuar të popullsisë.

Kështu thuhet në raportin e fundit vjetor të Institutit të Shëndetit Publik për aktivitetet e realizuara në përputhje me programin për mbrojtjen e popullatës nga infeksioni HIV, i përgatitur nga Zharko Karadzovski, Gazmend Ismani dhe Zivadinka Cvetanovska, specialiste për diagnostikimin mikrobiologjik.

Në dokumentin në fjalë thuhet se në vitin 2023 janë pranuar aplikime për 50 persona të sapo-regjistruar me HIV/AIDS në Maqedoni. Numri i rasteve në vitin 2023 është më i lartë për 0,8 për qind krahasuar me vitin 2022, kur ishin regjistruar 42 raste. Ndërkohë krahasuar me mesataren e dhjetë viteve të kaluara (2013-2022), është regjistruar një rritje prej 22 për qind”, thuhet në raport.

Në vitin 2023, nga rastet e regjistruara, 46 ishin meshkuj dhe 4 femra. Mosha mesatare e rasteve të reja është 35 vjeç. 74 për qind e rasteve janë nga mosha 20 deri në 39 vjeç.

“Nga rastet e regjistruara në vitin 2023, shumica prej tyre janë me vendbanim në Shkup, ndërsa 4 raste janë regjistruar në Strumicë. Rastet tjera janë regjistruar si raste sporadike në 18 qytete të tjera”, thuhet në dokument.

Sipas mënyrës së transmetimit, numri më i madh i rasteve (60.5 për qind) janë tek meshkujt që kanë kryer marrëdhënie seksuale me një mashkull, mënyra heteroseksuale e transmetimit është regjistruar në 210 raste dhe personat që injektojnë drogë 1.9 për qind”, thuhet në raport.

TË FUNDIT
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
4 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
7 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
1 ditë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
21 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ