ISHP: Nga të testuarit, 68% rezultojnë të infektuar me Omicron

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2022

Varianti Omikron i koronavirusit është detektuar te 68 për qind të mostrave të renditura të bëra në laboratorin e virusologjisë dhe diagnostikës molekulare të Institutit të Shëndetit Publik.

Ministria e Shëndetësisë informoi se në periudhën prej 5 deri 10 janar është bërë renditje e gjithsej 152 mostrave pozitive të SARS-CoV-2, ndërsa në 104 prej tyre (68%) është detektuar varianti Omikron.

Lloji Omikron është zbuluar në 12 qytete edhe atë: Shkup – 48, Ohër -27, Koçan – shtatë, Tetovë – gjashtë, Veles -pesë, Pehçevë, Shtip, Gjevgjeli, Kavadar nga dy dhe Vinicë, Negotinë, Manastir nga një të infektuar.

Sipas analizave të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën prej një jave për 51 për qind është rritur numri i pozitivëve nga të testuarit në SARS-CoV-2. Janë regjistruar 8.308 raste të reja pozitive nga 35 qytete në shtet, për 3,1 herë më shumë në krahasim me javën e kaluar (n=2.641). Përqindja e pozivitetit lëviz prek 8,9 deri 22,9, mesatarisht 15.9 për qind. Pjesa më e madhe e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (61,3%).

Sipas raporteve nga spitalet, për momentin në territorin e gjithë shtetit janë hospitalizuar 351 persona që është 41 për qind më shumë në krahasim me javën e kaluar. Nga numri i përgjithshëm i pacientëve të hospitalizuar, 156 janë në Shkup në KSNGJF, TBC dhe SPQ 8 Shtatori. Në spitalet e tjera përgjatë shtetit pacientë të hospitalizuar kanë në Manastir, Shtip, Veles, Kumanovë, Ohër, Prilep, Strugë, Kërçovë, Kavadar dhe Strumicë.

TË FUNDIT
54 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
1 orë
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
1 orë
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
1 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
2 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

ME TE LEXUARA

6 orë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
13 orë
Qeveria e ardhme pritet të jetë më stabile që ka pasur ndonjëherë vendi!
1 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
10 orë
Si nisi sherri që përfundoi me vrasje mbrëmë të rruga e Plastikave? – Ende s’janë kapur autorët
6 orë
VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh
13 orë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
1 orë
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
10 orë
KSHZ ende në seancë pas ankesës së Frontit Evropian

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

INFO

NA NDIQ