ISHP: Ulet numri i viktimave nga virusi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

Më pak të infektuar dhe të vdekur nga Covid-19 në vend janë raportuar në periudhën 7-13 shkurt të këtij viti krahasuar me javën e kaluar, ndërsa vetëm te adoleshentët ka pasur rritje të numrit të pozitivëve, thuhet në raportin e fundit të Instituti i Shëndetit Publik (ISHP).

“Janë regjistruar 8.638 raste të reja me coronavirus nga 35 qytete të vendit, me një rënie prej 13,4% krahasuar me javën e kaluar (n=9977). Përqindja e pozitivëve varion nga 27.2% në 37.4%, mesatarisht 32.2%. Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (n = 4,838; 56,0%), ndërsa incidenca më e lartë javore është regjistruar në Kavadar 837,8,1 / 100,000. Gjithsej 26,360 materiale u testuan në laboratorë, rreth një e pesta (21.1%) më pak nga java e kaluar”, thuhet në njoftimin e ISHP-së.

124 vdekje u raportuan në 23 qytete gjatë javës së kaluar, 32,6% më pak se një javë më parë.

Nga ISH thonë se pothuajse 10.000 persona u “shëruan”, 1,236 qytetarë u infektuan përsëri, ndërsa gjashtë prej tyre për herë të tretë.

“Sipas algoritmit të ri të shërimit, gjatë javës së fundit 9.900 persona kanë fituar statusin e “të shëruarit” në kushte spitalore apo në mjekim në shtëpi.

Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 1.236 riinfeksione (nga të cilat 6 janë riinfeksione të dyta), me një rënie prej 7,8% krahasuar me javën e kaluar”, thuhet në raportin e ISHP-së.

TË FUNDIT
4 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
4 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
5 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
5 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare
24 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE
1 ditë
Tragjedi e rëndë në Maqedoninë e Veriut, një grua me thikë vret burrin dhe vjehrrin e saj
5 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
1 ditë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
21 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

INFO

NA NDIQ