ISHP: Ulje e rasteve të kollës së keqe në Maqedoninë e Veriut

Picture of INA
INA

28/05/2024

Në Maqedoninë e Veriut, nga data 17 deri më 23 maj, janë raportuar 34 raste të reja të kollës së keqe, duke shënuar një rënie prej 22.7% krahasuar me javën e mëparshme, ku u regjistruan 44 raste. Sipas të dhënave të fundit nga Instituti i Shëndetit Publik, tre prej këtyre rasteve të reja kanë kërkuar trajtim spitalor.

Shumica e rasteve janë identifikuar në Shkup, me një total prej 27 rastesh, ndërsa katër të tjerë janë shënuar në Tetovë dhe nga një rast në Prilep, Kërçovë dhe Veles. Rastet përfshijnë individë nga një muaj deri në 73 vjeç, me pjesën më të madhe të tyre të përket fëmijëve nën një vjeç dhe nga pesë deri në nëntë vjeç.

“Në Republikën e Maqedonisë së Veriut deri më 23 maj janë regjistruar gjithsej 631 raste të kollës së mirë, me një incidencë prej 34.4/100.000 banorë. Kjo paraqet një rritje të disafishtë të numrit të pacientëve në krahasim me pesëvjeçarin e kaluar – nga viti 2019 deri në vitin 2023, kur janë regjistruar gjithsej 10 raste. Shpërndarja e rasteve sipas vendbanimit tregon se numri më i madh i njerëzve jetojnë në Shkup – 507 ose 80,3 për qind, duke mbuluar shtatëmbëdhjetë komuna të ndryshme. Në kuadër të epidemisë në Kumanovë janë raportuar 35 të sëmurë ose 5.5 për qind. Rastet janë raportuar edhe në 17 qytete të tjera në të gjithë vendin”, sipas raportit të ISHP.

Nga gjinia, 297 prej të prekurve janë meshkuj dhe 334 janë femra. Instituti thekson se ka pasur një rritje të vazhdueshme të rasteve javë pas jave që nga fillimi i vitit, me një numër rastesh që luhatet pas javës së 12-të.

Në total, 90 persona janë shtruar në spital, me 75 prej tyre që janë fëmijë nën katër vjeç. Shumica e këtyre rasteve janë trajtuar në Qendrën Spitalore Universitare për Sëmundje të Mushkërive te Fëmijët në Kozle. Prej të shtruarve, 85 kanë dalë nga spitali, me një qëndrim mesatar prej nëntë ditësh.

Gjatë kësaj periudhe, dy epidemi të vazhdueshme janë raportuar në Shkup dhe Kumanovë. Nga 631 raste të regjistruara, 379 nuk ishin të vaksinuar ose nuk kishin dokumentacion të vaksinimit. Rreth 201 persona të vaksinuar plotësisht kanë zhvilluar sëmundjen mesatarisht 12.4 vjet pas marrjes së dozës së fundit.

Nga 18 janari deri më 23 maj, janë administruar gjithsej 49,934 doza të vaksinës kundër kollës së keqe, duke u përpjekur të kontrollohet përhapja e sëmundjes.

TË FUNDIT
28 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
36 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
1 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
1 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

ME TE LEXUARA

1 ditë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
1 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara
24 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
6 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë
1 ditë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
1 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
23 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
6 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve

LEXO MË SHUMË

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

kurban dashi

Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë

INFO

NA NDIQ