Ismet Jashari pritje të ngrohtë nga babai i tij né marsin e 1997, pasi që pas 8 viteve ishte kthyer në vendlindje

ina-online
ina-online

30/12/2023

shkruan Nderim Jashari

Pritja e babës për djalin për një kohë të gjatë ishte e dhimbshme edhe pse nëna kishte vdekur dy vite ma herët dhe nuk kishin mund të marin pjes në vorrim as njëri djal as Murati dhe Ismeti.

Largohet në Prill të vitit 1989 nga vendëlindja Orizarja dhe kthehet në shtëpi më 27 mars 1997 pas shumë viteve. Ditën e nesërme arrestohet nga policija. Ne si familje ishim gëzuar pa mas për ardhjen e Abijës ( Ismet Jashari ) në shtëpi por akoma pa i bë 24 orë në shtëpi u spiunua ( ?) dhe u arrestua nga policia.

Në foto Ismeti ( dëshmorë) me babën Jashar më datë 27. Mars .1997 në Orizare në ditën që u kthye në shtëpi.

*Ky rrëfim përkujtimor është shkruar nga Nderim Jashari, nipi i Ismet Jasharit, komandant Kumanovës të UÇK-së

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

osmani taravari

Sondazh: Arben Taravari apo Bujar Osmani, kush do të merr mbështetjen e shqiptarëve më 24 prill?

Bilall Kasami

Kasami: Rikonstruimi stadiumit do të fillojë në muajin mars

policia-1-1-1392x766

Humbet ky papagall në Shkup, kush e gjen merr shpërblim prej 1000 euro

Bujar-Osmani2-1-650x400-1

BDI: Bujar Osmani është kandidati i parë i konfirmuar për President të shtetit

vmro

OBRM-PDUKM: Spasovski dhe Kovaçevski, Maqedoninë e kanë shndërruar në Kolumbi

zjarr cair

Dalin pamje nga zjarri në kafenenë “Baron” në Çair të Shkupit

Bojmacaliev

Bojmacaliev: Me letërnjoftim e vjetër do të mund të udhëtohet edhe në Bosnje e Hercegovinë

divorc tradheti

Rajoni i Tetovës: Vitin e kaluar 482, para dhjetë viteve tri herë më pak divorce!

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Stevo Pendarovski është kandidati me shanset më të mira për të fituar dhe udhëhequr vendin në drejtim të integrimeve evropiane

INFO

NA NDIQ