Itali: Babai e braktisi 15-vjeçarin shqiptar në mes të rrugës, kërkoi ndihmë në polici me ‘Google Translate’

ina-online
ina-online

29/10/2023

Policia italiane raporton se një djalë 15-vjeçar shqiptar është paraqitur para disa ditësh në polici në stacionin Navile në Bolonja të Italisë, duke kërkuar ndihmë dhe duke i shpjeguar se babai e kishte braktisur në Itali pasi nuk kishte para, me premtimin se do të dy të ketë “një jetë më të mirë”, transmeton albinfo.ch.

Në raport thuhet se adoleshenti, i cili nuk flet italisht, por që gjithsesi arriti të kërkonte ndihmë duke përdorur “Google Translate”, trokiti në dyert e policisë mbrëmjen e së martës 24 tetor, rreth orës 19:00, pasi kishte kaluar natën e mëparshme në një park të qytetit.

“Ai u shfaq i frikësuar nga përvoja që po përjetonte, por me shëndet të mirë. Në dëshminë e tij, ai tha për policinë se ishte braktisur nga babai i tij, një 46-vjeçar me origjinë shqiptare” shkruhet në raport.

15-vjeçari kishte mbërritur në Itali pak ditë më parë, të enjten e 19 tetorit, me një fluturim nga Shqipëria dhe ishte nisur për në aeroportin Malpensa të Milanos, i shoqëruar nga babai i tij, i cili e bindi të largohej duke i premtuar kushte më të mira jetese se ato në të cilat ata ndodheshin në vendin e origjinës, ku megjithatë duket se është kthyer duke e lënë vetëm të miturin.

Karabinierët arritën ta qetësonin djalin, dhe më pas ia besuan ndihmësve të Emergjencave Sociale të Bolonjës që po kujdesen për adoleshentin.

Babai i 15-vjeçarit, siç konfirmuan karabinierët për Fanpage.it , u bë i pagjurmueshëm pas kthimit në Shqipëri në 24 orët në vijim, dhe për pasojë u denoncua në Prokurori për braktisje të të miturve ose fëmijëve të paaftë dhe të paaftë dhe ndihma dhe nxitja e imigracionit të paligjshëm. /Albinfo.ch

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

giroud deschamp deshamp

Giroud: Nëse Franca fiton Europianin, tërhiqem nga futbolli!

Foto Ilustrim

“More ti m*t i vogël, ti je shqiptar e nuk flet shqip”? Punonjësi në Zvicër humb durimin me klientin, që nuk deshi te flasë shqip

vrasje

Ky është shqiptari që u ekzekutua me plumb në kokë në Gjermani (FOTO)

Marko Kepi

​Marko Kepi, shqiptari i parë që kandidon për senatin e shtetit të Nju Jorkut

mjeke

Gjermania po ndryshon sistemin e pushimit mjekësor

len diaspore kasami mexhiti gashi

Mexhiti, Kasami e Gashi të mirëpritur nga mërgimtarët në Biel/Bienne në Zvicër

Samanta gjeci

Mediat italiane jehonë vajzës shqiptare: Të gjitha lëndët me nota 10 për dy vite radhazi

iphone- telefon mobil

Punonjësja shqiptare e telefonisë në Zvicër ofendon klientin shqiptar

Mendenez

“NYPost”: Në dosjen kundër senatorit Bob Menendez përfshihet edhe një biznesmen shqiptar

INFO

NA NDIQ