Italia dhe Spanja do të përballen për herë të 41-të

Picture of INA
INA

20/06/2024

Italia dhe Spanja do të përballen për herë të 41-të në historinë mes tyre. Bilanci në sfidat e mëparshme është në favor të “Furive të Kuqe” që kanë arritur të marrin 13 fitore, kundrejt 11 të “Axurrëve”. Bilanci plotësohet me 16 ndeshje të përfunduara në barazim.

Ndeshja e fundit mes dy skuadrave është luajtur më 15 qershorin e vitit 2023 në një takim të vlefshëm për gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve. Ai duel përfundoi me fitoren e Spanjës me rezultatin 2-1 falë golit deciviz të Hoselut në minutën e 88-të.

Në një fazë finale të një Europiani, kjo është ndeshja e tetë mes dy protagonistëve të mbrëmjes së sotme. Itali-Spanjë është dueli më i shpeshtë në këtë turne.

Nëse llogarisim vetëm ndeshjet e Europianit, bilanci flet për 3 fitore të të kaltërve, 2 të spanjollëve dhe 2 barazime.

TË FUNDIT
9 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
9 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
9 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
9 orë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
9 orë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

ME TE LEXUARA

9 orë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër
9 orë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
9 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
9 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
9 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
1 ditë
Granit Xhaka pjesë e listës favorite për ta fituar Topin e Artë
1 ditë
Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit
1 ditë
Gareth Southgate nuk do të jetë trajner i Anglisë, jep dorëheqjen
1 ditë
Mbappe: Kam fjetur shumë vite duke ëndërruar për Real Madridin dhe tani… është realitet

LEXO MË SHUMË

lamine yamal

UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

dani olmo

Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…

belingam anglia

Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe

Roma-1

Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm

ten hag manchester united

Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

kombetarja-kuq-e-zi

Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji

Mbappe

Mbappe: Kam fjetur shumë vite duke ëndërruar për Real Madridin dhe tani… është realitet

southgate

Gareth Southgate nuk do të jetë trajner i Anglisë, jep dorëheqjen

mbape real

Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit

INFO

NA NDIQ