Italia do të rrisë shpejtësinë në autostrada

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Mars, 2023

Shpejtësia në autostradat A4 (Milano-Brescia), A26 (Genova Voltri-Gravelona Toce), A14 (Bologna-Bari) dhe A30 (Caterta-Salerno) mund të rritet përgjithmonë në 150 km/h, njoftoi Ministri i Transportit i Italisë, Matteo Salvini.

Ai bëri të ditur se rritja do të ndodhte vetëm në rrugët që konsiderohen veçanërisht të sigurta. Ai shpjegoi se shumica e vdekjeve nuk janë në autostrada.

Në Itali, shpejtësia e kufizuar është 90 km/h jashtë zonave të banuara, 110 km/h në rrugë publike dhe 130 km/h në autostrada.

Italia ka një qasje të ndryshme nga shumë vende evropiane, të cilat po shqyrtojnë uljen e shpejtësisë për shkak të krizës klimatike. Për momentin, nuk është caktuar një datë e saktë se kur mund të ndryshohet kufiri i shpejtësisë./abcnews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pare-euro

FOTO/Pastroi 250 milionë euro për 10 muaj/ Kush është shqiptari që u arrestua në Greqi

trafiku-komunikacion-tirane-shkup-vetura-kolona

Austria vendos një ndryshim në komunikacion

ismail qemali nju jork

“Ismail Qemali” i vendoset emri rrugës në New York

tubimi vjene

Tubim madhështor në Vjenë kushtuar Çlirimit të Kosovës, i pranishëm edhe djali i komandantit Adem Jashari

How-Tax-Reform-Could-Change-the-Divorce-Rules_121654723-750x485

A mund të hapet një procedurë shkurorëzimi në vendin e origjinës

bmw vjedhur

E kërkonin në çdo cep të Gjermanisë, BMW e vjedhur gjendet në veri të Mitrovicës

adem kicaj dashnim hebibi

Flamurtari i artit në diasporë, Adem Kicaj me IFTP 20 vjet e 40 vjet karrierë

shqiptaret diaspora shba

Mijëra shqiptarë morën pjesë në Ditën e Trashëgimisë Shqiptare në Kensico Dam Plaza

policia-itali

Sherr mes bandave në Itali, plagosen 3 shqiptarë

INFO

NA NDIQ