Italia e humb betejën e ‘lojtarit të 12-të’ pa nisur ende ndeshja me kuqezinjtë

Picture of ina-online
ina-online

15/06/2024

Përveç grackave të lidhura me debutimin në një event të rëndësishëm siç është Kampionati Evropian, Italia e Luciano Spallettit do të duhet të marrë parasysh një vështirësi të mëtejshme në ndeshjen kundër Shqipërisë, e planifikuar për të shtunën e 15 qershorit në orën 21:00.

Rreth 50 mijë tifozë shqiptarë priten në “Westfalenstadion” të Dortmundit për të ndjekur ndeshjen kundër axurrëve. Shifra mbresëlënëse, të cilat do t’i bëjnë kampionët e Europës në fuqi të ndihen sikur po luajnë në “transfertë”.

Për Kampionatin Evropian, UEFA ka vendosur të reduktojë kapacitetin e “Westfalenstadion” në Dortmund nga 81 mijë vende të zakonshme në 62 mijë për arsye sigurie. Epo duhet të jenë rreth 50 mijë tifozë shqiptarë, duke rikrijuar kështu “murin e verdhë” në versionin kuqezi.

Italianët e pritshëm do të jenë “vetëm” 10 mijë, për një ndeshje që premton të jetë shumë e vështirë, të paktën për sa i përket atmosferës me të cilën do të përballen axurrët. Sipas vlerësimeve të ESPN, Shqipëria duhet të jetë kombëtarja e dytë më e përfaqësuar nga tifozët në këtë Kampionat Europian, vetëm pas Gjermanisë mikpritëse.

Numra të rëndësishëm tifozësh priten edhe në mbështetje të Anglisë, Holandës dhe Polonisë. Pritshmëria për Kampionatin Evropian në Shqipëri është aq e fortë sa kryeministri Edi Rama ka vendosur të pezullojë parlamentin për 10 ditë.

Kjo nismë është marrë për të lejuar mbi 100 ministra dhe deputetë të ndjekin ndeshjet e Grupit B kundër Italisë, Kroacisë dhe Spanjës. Një zgjedhje që ka shkaktuar shumë diskutime, por që shpjegon pritshmërinë me të cilën populli shqiptar po përgatitet ta përjetojë këtë ngjarje.

Kombëtarja kuqezi në fakt nuk ishte kualifikuar në Europianin 2020 (u luajt një vit më vonë prej pandemisë së Covid-19), por e bëri “sefte” për herë të parë në histori në edicionin e vitit 2016 në Francë, ku u eliminua në fazën e grupeve.

TË FUNDIT
8 orë
Spanja kampione e Evropës
21 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
21 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
21 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
22 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

ME TE LEXUARA

21 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
8 orë
Spanja kampione e Evropës
22 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024
21 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
21 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

spanja

Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në…50 mijë euro

southgate

Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

euro 2024 gjermani

Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

spanja-vs-anglia

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

INFO

NA NDIQ