Italia ndalon celularët në shkolla me çdo kusht!

INA
INA

27/02/2024

Ndalimi zbatohet nga nivelet më të ulëta të arsimit, nga kopshti, në të gjithë shkollën fillore dhe një pjesë e shkollës së mesme. Ai është përveç një ndalimi ekzistues për përdorimin joakademik të pajisjeve inteligjente që u prezantua në Itali në 2007, por “nuk u zbatua gjithmonë”.

Ministri Giuseppe Valditara shpjegoi se vendimi është marrë për arsye edukative dhe për shkak se përdorimi i smartfonëve dhe pajisjeve tablet shpesh shkakton tension mes nxënësve dhe mësuesve.

“Mbrojtja e personelit arsimor nënkupton mbrojtjen e parimit të delegimit dhe autoritetit që është shtylla mbështetëse jo vetëm e sistemit arsimor, por edhe e sistemit demokratik”, i cili pas ardhjes në pushtet në vitin 2022, konfirmoi angazhimin e tij ndaj zbatimi i ndalimit të përdorimit të pajisjeve celulare në nivelet e ulëta të arsimit.

Vitin e kaluar, UNESCO bëri thirrje gjithashtu për ndalimin e telefonave inteligjentë në klasa në mbarë botën, sepse ata shpërqendrojnë studentët dhe kanë një ndikim negativ në rezultatet arsimore .

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ