ITSHKSH shpalosi qendrën “Qiriazët” në Manastir dhe dhuruan libra për Muzeun e Alfabetit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/03/2023

Sot Muzeun e Alfabetit në Manastir e vizitoi një delegacion i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, i kryesuar nga drejtori, Dr. Skender Asani.

Me këtë rast Bibliotekës së Muzeut të Alfabetit iu dhuruan qindra libra, ndërsa po aty edhe zyrtarisht u shpalos vendimi i Qeverisë së Republikës
së Maqedonisë së Veriut që në Manastir të themelohet Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore “Qiriazët”.

Delegacioni u prit nga drejtori i Muzeut të Alfabetit, Zait Aliu, i cili e falënderoi drejtorin dhe Institutin për librat e dhuruara, një traditë
kjo që nga viti 2010 e këndej, ndërsa u shpreh me vlerësimet më të larta për themelimin e qendrës rajonale të trashëgimisë kulturore në Manastir.

Duke i dhuruar librat, drejtori i Institutit, Dr. Skender Asani, tha se: “Qeveria ka vendosur pozitivisht përkitazi me kërkesën e Institutit për
themelimin e disa qendrave rajonale të trashëgimisë kulturore, ndër të cilat do të jetë edhe kjo e Manastirit, e cila do ta mbajë emrin “Qiriazët”. Në këtë mënyrë ne po vendosim themele të shëndosha dhe të sigurta të trajtimit, mbledhjes dhe studimit të trashëgimisë kulturore të zonës së Pelagonisë, ndërsa emërtimi i saj me emrin e familjes së madhe “Qiriazët” është edhe një nder që i bëhet kësaj familjeje, kjo si meritë për kontributin e madh që e kanë dhënë ata për arsimin dhe kulturën shqiptare.

Në këtë ngjarje ishte i pranishëm edhe një pinjoll i familjes Qiriazi, Oliver Qiriazi, i cili u shpreh i kënaqur që Instituti i Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup shfaq kujdes për familjen Qiriazi dhe pikërisht me emrin e saj ka vendosur ta themelojë një institucion të trashëgimisë kulturore.

Kjo ngjarje përkon edhe me 115-vjetorin e mbajtjes së Kongresit të Alfabetit, që do të shënohet në vjeshtën e këtij viti.

TË FUNDIT
1 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
1 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
3 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
4 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
4 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

ME TE LEXUARA

21 orë
VLEN emëron pesë profesorë universitarë për zv/ministra (FOTO)
1 ditë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
20 orë
Mërgimtarët ankohen për pritjet në “Tabanoc”, autoritetet thonë se situata po menaxhohet, makinat po kalojnë shpejt
1 ditë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

LEXO MË SHUMË

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

Murtezani-Dreksler-Mbeshtetja-e-Gjermanise-eshte-thelbesore-per-rrugen-evropiane-te-RMV-se

Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

evn-1

EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

arben taravari

Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative

INFO

NA NDIQ