Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

INA
INA

06/12/2023

Që në vitin 2019, Komisioni Kundër Korrupsionit kërkoi nga Qeveria shkarkimin e zv. kryeministrit të atëhershëm Koço Angjushev, për shkak të konfliktit të caktuar të interesave, tha kryetarja e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, Biljana Ivanovska.

Komisioni më pas konstatoi se Angjushev ka marrë pjesë në diskutimin dhe miratimin e vendimit të qeverisë për uljen e taksës doganore për importin e baterive litium, ndërsa kompania e tij merret me importin e baterive litium.

“Ne kemi dorëzuar iniciativë në Qeveri për shkarkimin e tij, por Qeveria na ka njoftuar se nuk është konflikt interesi, ai ka vazhduar të jetë pjesë e qeverisë teknike”, tha Ivanovska.

Ajo shtoi se tani janë një institucion i veçantë që merret me temën e konfliktit të interesave dhe se duhet të respektohen kompetencat dhe vendimet e atij institucioni.

Dje SHBA-ja e shpalli Koço Angjushev të papërshtatshëm për hyrje në SHBA, duke e vendosur në “listën e zezë”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arber ademi

Ademi: Vazhdojmë me mbështetjen e të gjitha Universiteteve në vend!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ